Skąd drobne wgryzy na owocach? Wydłubka oczateczka - letni szkodnik

 

Wydłubka oczateczka to zwójka, która pewnych problemów przysparza wyłącznie lokalnie. W sadach intensywnie chronionych, w których wykonuje się liczne zabiegi przeciwko szkodnikom, rzadko stanowi zagrożenie. W większym nasileniu pojawia się tam, gdzie opryski chemiczne są ograniczane bądź nie stosowane, czyli w integrowanym i ekologicznym systemie produkcji. Warto jednak zwrócić uwagę, że gąsienice wydłubki są w dużym stopniu pasożytowane przez gąsienicznikowate i męczelkowate, dlatego też w sadach ekologicznych, w których utrzymywany jest wysoki poziom różnorodności biologicznej, wydłubka wcale nie musi być szkodnikiem problematycznym. Nie należy jej jednak lekceważyć – pozostaje bowiem owadem o bardzo niszczycielskim potencjale, dlatego warto monitorować sytuację w sadach, tym bardziej, jeśli w sąsiedztwie mamy sady zaniedbane.

Wydłubka oczateczka jest motylem nocnym. Stadium szkodliwym są jego wielożerne gąsienice, które żerują na różnych gatunkach drzew i krzewów liściastych, w tym na porzeczce, malinie, śliwie, wiśni, czereśni oraz jabłoni. Szkodliwość wydłubki jest bardzo rozciągnięta w czasie i dotyczy młodych pędów, dojrzałych liści oraz owoców.

Szkodnik zimuje w postaci gąsienicy w oprzędach w spękaniach kory czy w rozwidleniach gałązek. Wczesną wiosną przebudza się i rozpoczyna żerowanie na rozwijających się rozetach liściowych i kwiatowych. Są one oplecione przędzą, zwinięte, najczęściej dochodzi do całkowitego ich zniszczenia. Kiedy jest już syta pokarmu, gąsienica wchodzi w etap przepoczwarzenia, by przeistoczyć się w dorosłego motyla – następuje to w drugiej połowie maja i trwa ok. miesiąc.

Loty wydłubki oczateczki rozpoczynają się w połowie czerwca i trwają bardzo długo, nawet do końca sierpnia. W owym czasie motyle nalatują uprawy i składają jaja po obu stronach liści. Wylęgłe z nich larwy rozpoczynają letnie żerowanie na spodniej stronie liści. Uszkadzają także owoce, wygryzając w nich drobne otworki, co obniża wartośc handlową owocu i sprzyja infekcjom dokonywanym przez patogeny.

Znaczenie mają zabiegi przed kwitnieniem, które pozwalają ograniczyć presję ze strony szkodnika w okresie późniejszym. Do wyznaczania terminów zabiegów letnich  pomocne są pułapki feromonowe. Do walki ze zwójkówkami dostępny jest dośc szeroki wachlarz insektycydów, m. in. Affirm 095 SC zawierający substancję z grupy makrocyklicznych laktonów. Próg szkodliwości dla zabiegu letniego to 4-8 wgryzów na 400 przejrzanych owocach.

apples eye spotted bud moth 02 zoom

Źródło fotografii: Ontario Ministry of Agriculture, Food and Rural Affairs; https://www.omafra.gov.on.ca/IPM/english/apples/insects/eye-spotted-bud-moth.html

Powiązane artykuły