Ligol – aktualne ceny

 

Produkcja Ligola w 2019 roku była znacznie mniejsza niż w ubiegłych latach, a to w pierwszej kolejności przekłada się na stawki. Od zbiorów można zaobserwować stały wzrost cen skupu tej odmiany przez grupy producenckie i firmy handlowe.

Jak pokazał 2018, przy wysokich zbiorach trudno liczyć na zadowalające ceny. W tym sezonie sprzedażowym sytuacja wygląda zupełnie inaczej. W 2019 produkcja została znacznie ograniczona. Ligol kwitł „na zielono”, bo po obfitych plonach w 2018 roku, drzewa były bardzo wysilone. Później wystąpiły przymrozki, które jeszcze bardziej zmniejszyły zbiory.

Tam, gdzie jabłka utrzymały się, często mieliśmy do czynienia z przerostami. Występowały również kłopoty z gorzką plamistością podskórną. Część sadowników rezygnowała z przechowywania i przerosty przeznaczała do sprzedaży jako surowiec przetwórczy.

Powyższe czynniki zaskutkowały tym, że Ligola w chłodniach (na dzień 1 stycznia) mieliśmy 78% mniej, niż w ubiegłym roku o tej samej porze.

Popyt na tę odmianę najlepiej obrazuje wykres cenowy. Niektóre firmy rozpoczęły skup od 1,20 zł/kg, obecnie stawki dochodzą do 1,80 zł/kg za jabłka w rozmiarze 70 – 95 na sortowanie.  Mimo że ceny na pierwszy rzut oka mogłyby wydawać się zadowalające, wielu sadowników liczyło na wyższe, biorąc pod uwagę koszty poniesione na przechowalnictwo. Chociaż Ligol ma swoich zwolenników wśród polskich konsumentów, niewielka część produkcji jest eksportowana. Jest on głównie sprzedawany na rynek krajowy przez grupy producenckie. Na rynkach hurtowych również cieszy się dobrym popytem. Cena za wybarwione jabłka w grubym sorcie od jesieni waha się od 25 do 30 zł za 15 kilogramowa skrzynkę.

Na zdjęciu znajduje się wykres wzrostu cen za jabłka tej odmiany (oś pionowa przedstawia cenę, oś pozioma tygodnie roku).  

84348441 201329364597486 4499037843821166592 n

 

Powiązane artykuły

Ceny jabłek deserowych na Ukrainie gwałtownie wzrosły

Ceny jabłek idą w górę

Polskie jabłka znowu najtańsze w UE

X