– Z powodu złej pogody i drastycznego spadku plonów malin w Chile owoce te są obecnie bardzo poszukiwane na świecie. Doprowadziło to do 30-procentowego wzrostu cen zakupu na wszystkich rynkach, w tym w Serbii – informuje serbski serwis.

Chile, wraz z Serbią, należało do największych producentów i eksporterów malin na świecie w ostatnich dziesięcioleciach, więc niedobór znajduje odzwierciedlenie we wzroście cen. Jeśli ten trend się utrzyma, nieoficjalne szacunki wskazują, że następny sezon może być bardziej opłacalny również dla producentów krajowych.

W 2019 r. cena zakupu malin na rynku serbskim wynosiła od 140 do 180 dinarów, w zależności od odmiany. Szacuje się, że w tym roku, jeśli produkcja będzie stabilna, kupujący zapłacą co najmniej od 190 do 220 dinarów (6,84 zł do 7,92). 

– Plantatorzy malin w Chile walczą obecnie ze złą pogodową. W rezultacie trend spadkowy produkcji będzie kontynuowany, co już doprowadziło do wzrostu cen. Nawiasem mówiąc, ich najpopularniejsza odmiana Heritidge sprzedawana jest obecnie w cenie 1,5 dolarów, co stanowi znaczący wzrost w porównaniu z zeszłoroczną ceną 1,2 dolary za kilogram. Maliny są obecnie bardzo poszukiwane, ale na wszystkich rynkach jest ich niewiele - powiedział Aleksandar Leposavic, wiodący ekspert w dziedzinie malin w Serbii.

Leposavic zwraca także uwagę, że w ubiegłym roku w Serbii wyprodukowano około 53 000 ton tych owoców i obserwowany jest trend spadku produkcji. Zaznaczył, że ten rok będzie punktem zwrotnym dla przetrwania lokalnych plantacji malin. Jak mówi, jeśli obecne podejście przetwórców do producentów będzie kontynuowane, nie będzie to dobrze wpływało na produkcję malin. Dodał jednak, że obecne możliwości i rozwój rynku wskazują, że „nadchodzą lepsze czasy dla serbskich malin i że należy zwiększyć inwestycje w tę produkcję”. (Źródło: politika.rs)

 

Co o tym sądzicie?

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection