Odmiany parchoodporne

Wywiad z Johanem Nikolai

E-sadownictwo zaprasza na wywiad z jednym z najbardziej cenionych szkółkarzy na świecie – Johanem Nikolai. Belgijska firma hodowlana z kilkupokoleniową tradycją proponuje nowe, parchoodporne odmiany: ‘Zouk 31’, ‘Zouk 32’, ‘Zouk 37’ oraz bardzo atrakcyjne wizualnie ‘Zouk 16’ i ‘Zouk 17’. W ofercie jest również cieszący się dużą popularnością nowy sport Gala One.

Jak wyglądały początki Pana pracy?

1 Gala OneJ.N.: Z hodowlą drzewek związany byłem od zawsze. W 1982 roku przejąłem firmę z rąk ojca i chociaż kontynuowałem jego pracę, wciąż fascynowało mnie tworzenie nowych odmian. I tak, w 2001 roku mogłem przedstawić światu pierwszy owoc moich dążeń –‘Pirouette’. Sześć lat później zaprezentowaliśmy dwie kolejne odmiany: ‘Kanzi’ oraz ‘Greenstar’. W 2008 roku rozpoczęliśmy natomiast nową przygodę – program o nazwie ZOUK. Przyświecała nam chęć stworzenia takich mutacji, które nadawałyby się do uprawy ekologicznej. Stąd pomysł na odmiany odporne na parcha jabłoni.

Jakie odmiany są wynikiem programu ZOUK?

2 Zouk 31J.N.: Zaczęło się od skrzyżowania odpornej na parcha ‘Pirouette’ z ‘Kanzi’ – to połączenie pozwoliło nam uzyskać ‘Zouk 37’ – odmianę wczesną, która dojrzewa ok. dwóch tygodni przed Galą i rodzi duże, ciężkie owoce (brix: 13,5°). Odmiana ta odporna jest zarówno na parcha, jak i mączniaka. Natomiast ‘Zouk 31’ to słodkie jabłko o pięknej złoto-zielonej skórce z pomarańczowym rumieńcem, gotowe do zbioru tydzień po Gali.

Drugim naszym krokiem było znalezienie odmiany przypominającej kolorem ‘Pink Lady’, która mogłaby rosnąć w północnej Europie, Wielkiej Brytanii, Belgii, Niemczech, a także w Polsce. Połączyłem w tym celu ‘Greenstar’ i ‘Kanzi’. Tak powstała ‘Zouk 16’ jabłoń o większych owocach z różową skórką oraz jest siostra ‘Zouk 17’. Obie zawierają bardzo dużo witaminy C, dlatego ich miąższ nie ciemnieje, dobrze się przechowują.

To nie jedyne Pańskie „dzieci”?

3 Zouk 16J.N.: Podążając w kierunku jeszcze większej odporności wyprodukowaliśmy odmianę ‘Milenga’– typ Jongolda dojrzewający 5 tygodni przed standardowym Jonagoldem. Naszą najnowszą chlubą jest natomiast ‘Gala One’. Ta mutacja dojrzewa najwcześniej (zazwyczaj 10 dni przed średnim terminem zbioru Gal). Ma równy, delikatnie paskowany, czerwony rumieniec.

Jaką podkładkę poleciłby Pan dla powyższych odmian na grunt Polski?

J.N.: Wszystkie te odmiany będą doskonale rosnąć na podkładce M9. Zdradzę jednak, że pracuję właśnie nad nowym typem podkładki, będącej połączeniem M9 i Antonówki, którą sprowadzam z Kazachstanu. Badania wciąż trwają, ale jest wysoce mrozoodporna. Wytrzymuje nawet –35°C. Będzie ona doskonała do uprawy w Polsce. Rośnie 25% silniej, niż M9, ale daje także większe jabłka. Jednakże musimy poczekać jeszcze na rezultaty.

Czy odmiany są stabilne?

4 ZoukJ.N.: W 100%. Nie istnieje możliwość pojawienia się regresji, gdyż pracujemy tylko na zrazach najwyższej jakości. Problemy z uwstecznianiem się cech występują jedynie w szkółkach z małą dbałością o jakość.

Jak Pańskie odmiany będą sprawować się w naszym klimacie?

J.N.: Przez ostatnich kilka lat zimy były w Polsce łagodne. Nie zapominajmy jednak, że jeszcze kilka lat temu temperatury w styczniu dochodziły do –35°C. Taki mróz będzie niebezpieczny dla każdej odmiany, tym bardziej bez okrywy śnieżnej. Z drugiej strony, w Polsce jest mniejsze zagrożeniem kwietniowymi przymrozkami, niż chociażby w Holandii. Wiele zależy od natury.

Jakie plony z hektara można uzyskać?

J.N.: Zdecydowanie najbardziej produktywne są ‘Zouk 16’ i ‘Zouk 17’ – z hektara otrzymamy nawet 80 ton. W przypadku ‘Gali One’ będzie to ok. 50 ton, podobnie ‘Zouk 31’. Natomiast ‘Zouk 37’ odrobinę więcej, niż w przypadku ‘Gali One’.

Czy jabłonie te silnie rosną? Czy są podatne na inne choroby? Co z przechowywaniem?

J.N.: Według moich obserwacji mają umiarkowany wzrost, nie potrzebują silnego cięcia. Jeśli chodzi o podatność na choroby nie stwierdziłem takiej cechy. Wiem natomiast, że są wyjątkowo odporne na parcha, dobrze radzą sobie także z mączniakiem i ordzewieniami. Co do przechowywania, nie mogę na razie dużo powiedzieć, bo ciągle to badamy. Zaskoczyła nas ‘Gala One’, gdyż zebraliśmy ją z drzew dwa miesiące po terminie, a ona nie popękała.

5 Zouk 923

Powiązane artykuły

X