Bez nazwy 2W ostatnich latach zaszły duże zmiany w krajowej produkcji jabłek. Zmieniły się sady, wzrosła produkcja jabłek. Od kilku lat  jesteśmy w Europie największymi producentami jabłek, zagęszczonego soku jabłkowego i drzewek jabłoni. W ubiegłym  sezonie byliśmy największym na świecie eksporterem jabłek. Odgrywamy dominującą rolę na europejskim rynku jabłek. Są  to wielkie sukcesy, które podziwiają sadownicy z innych krajów, którzy się zastanawiają nad dalszym rozwojem produkcji  jabłek w Polsce i w swoich krajach.

Nasuwa się jednak kilka zasadniczych pytań. Czy w najbliższej przyszłości zostanie utrzymany wysoki poziom produkcji jabłek  po opłacalnych cenach? Czy są jeszcze szanse na dalszy rozwój produkcji jabłek w Polsce i jakie są tego zagrożenia? Czy można zwiększać lub też należy zmniejszać produkcję jabłek, by była opłacalna? Kto ma największe szanse na opłacalną produkcję  jabłek, soku zagęszczonego i drzewek jabłoni? Czeka nas dużo pracy i wielka odpowiedzialność. ZASTANÓWMY SIĘ WSPÓLNIE!

W oparciu o poziom opłacalności produkcji jabłek w Europie, zostanie określona konkurencyjność naszych jabłek na rynku  europejskim, możliwości ich zagospodarowania, ze szczególnym uwzględnieniem eksportu, wpływ przetwórstwa owocowego i  produkcji drzewek na rozwój produkcji jabłek, szanse rozwoju dla małych i dużych gospodarstw o różnej powierzchni sadów,  
intensywności produkcji i kierunkach zbytu owoców. Sądzę, że ta duża różnorodność w produkcji i w kierunkach zbytu jabłek to  wielka siła naszego sadownictwa. Są to wspólne problemy, wymagające integralnego rozwiązania.  

Dlatego zapraszamy na konferencję producentów owoców, przetworów jabłkowych, drzewek jabłoni, eksporterów, naszą naukę sadownicza i ekonomiczną, pracowników Ośrodków Doradztwa Rolniczego, Izb Rolniczych, super-i hipermarketów, firm produkujących środki produkcji dla sadownictwa oraz studentów Wydziałów Ogrodniczych i Ekonomicznych.

W konferencji wezmą udział sadownicy z Białorusi, Czech, Litwy, Niemiec i Ukrainy.

W dyskusji głos zabiorą:

- Prof. Aleksander Melnik, o problemach w rozwoju produkcji jabłek na Ukrainie,
- Anna Madej, WPHI Moskwa, o aktualnej sytuacji w eksporcie naszych jabłek do Rosji,
- Kazimierz Pochodyła,  informacja o gospodarstwach sadowniczych w rejonie Krasnodaru – Rosja,
- Wiktor Czebotar, informacja o Białoruskim gospodarstwie sadowniczym.

Prof. dr hab. Eberhard Makosz

(Szczegółowy program konferencji, która odbędzie się 4 grudnia w Lublinie)

 

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia

Sadownicy polują