Wstępna prognoza zbiorów owoców pestkowych

 

Tegoroczne przymrozki wiosenne bardzo mocno uszkodziły kwiaty drzew pestkowych, bardziej niż drzew ziarnkowych. Prognozę zbiorów oparto o szacunek poziomu zawiązanych owoców w wszystkich krajowych regionach sadowniczych. W poszczególnych regionach wahał się od 0 do 70 %.Najmniej zawiązków u wszystkich gatunków drzew pestkowych, stwierdzono w regionach grójecko-wareckim, Białej Rawskiej i lubelskim.

W regionach z największą koncentracją drzew pestkowych. Około 70 % powierzchni krajowej. Także niski poziom zawiązania owoców jest w sadach nisko położonych w regionie sandomierskim oraz w powiatach Nowy Sącz i Limanowa. Na drzewach w miejscach wyżej położonych jest średni poziom zawiązania owoców. Podobnie jest w regionie kieleckim.Najwięcej zawiązków owoców na drzewach wszystkich gatunków drzew pestkowych obserwuje się w regionach Kujaw, Wielkopolski, a zwłaszcza na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Bardzo duże są różnice między regionami. Jeszcze większe między sadami w tych regionach.

Dużo jest sadów z bardzo małą liczbą, bądź bez zawiązków. Straty są ogromne.

Przy tak dużym zróżnicowaniu trudno o dokładną prognozę zborów owoców. Mimo tego zaryzykowałem podjęcia się takiej oceny, z nadzieją, że przyczyni się do lepszego poznania poziomu szkód przymrozkowych w sadach drzew pestkowych w naszym kraju w tym roku. 

W skali kraju, w stosunku do zbiorów ubiegłorocznych, w tym roku mogą wynieść:

  • morele i brzoskwinie - do 5%
  • czereśnie - 10 – 20%
  • wiśnie - 25 – 30%
  • śliwki - 35 – 45%

     

Na niskie zbiory wiśni, oprócz szkód przymrozkowych, istotny wpływ mają w wielu sadach silne wystąpienie chorób oraz zmniejszona powierzchnia sadów. 

Wstępną i nieoficjalną prognozę opracowano w oparciu o otrzymane informacje od: Barbary Błaszczyńskiej, Anity Łukawskiej, Adama Fury, Marcina Zachwiei, Piotra Gościły oraz 20 producentów owoców pestkowych i własne obserwacje.


Po skończonym okresie opadania zawiązków opracuje się ostateczna, nieoficjalną prognozę zbiorów owoców pestkowych w naszym kraju. 


Prof.dr Eberhard Makosz
Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych,Lublin

 

Powiązane artykuły