Nieowocujące, 2-letnie czereśnie na podkładce Gisela 5

Gisela 5 jest dobrą, odporną na mróz podkładką. W tym przypadku drzewka zaokulizowane były nisko, a posadzone dość głęboko, istniała zatem obawa, że zakorzeni się również odmiana i zniesiony zostanie dobroczynny wpływ podkładki na wzrost drzewka. Problemem w tym sadzie jest jednak bark owocowania odmian ‘Regina’ i ‘Kordia’. Pierwsza z odmian, dająca owoce dużej średnicy, wymaga dobrego zapylacza. Ciepłe zimy spowodowały zaburzenia kolejności i długości kwitnienia. W Wielkiej Brytanii, gdzie zimy są łagodniejsze, stosuje się dla pewności dwa zapylacze dla ‘Reginy’ – ‘Kordię’ i ‘Karinę’, posadzone jako superwrzecionowe drzewa, a nawet ‘Łutówkę’. Wiśnia ta kwitnie na 1-, 2-letnich pędach obficie, długo i corocznie, natomiast i ‘Kordia’, i ‘Karina’ nie zawsze wykształcają pąki kwiatowe.
Przy formowaniu czereśni, podobnie jak w przypadku innych gatunków, bardzo ważne jest uformowanie pierwszego piętra gałęzi. Cięcie drzew czereśniowych można wykonywać do momentu, gdy liście są aktywne, ale najlepiej w sierpniu i wrześniu, pozostawiając duży czop. Szczegółowe cięcie powinno się jednak wykonywać wiosną w czasie suchej pogody, nie wcześniej niż 24 godziny po opadzie. Doradca uspokajał, że przezroczyste wycieki na drzewach czereśniowych obserwowane zwłaszcza po mroźnej zimie nie mają większego znaczenia.
Dla wzmocnienia pąków na przyszły rok warto opryskać drzewa mocznikiem (wrzesień) w dawce 7 kg/ha, a następnie zabieg ten powtórzyć po 7 dniach. W czasie opadania liści dobrze jest 3-krotnie zastosować Miedzian, zwłaszcza jeśli jesień jest wilgotna. [BPS]
 

Powiązane artykuły

Bezpieczne przechowywanie środków ochrony roślin

Jak szybko spisać sad?

Sadownicy polują

X