SADY I POLEmiki odc. 9 Miedź w sadzie - skuteczne i bezpieczne formy miedzi

 

W dzisiejszym odcinku kontynuujemy rozmowy o miedzi, która uczestniczy we wszystkich kluczowych przemianach, jakim podlega roślina. Podawana jest w uprawach w różnej postaci - nie każda z nich jest efektywnie przez rośliny przyswajana - dlatego koniecznością jest suplementacja tego pierwiastka. W jakiej formie? Pod jaką postacią? Jakich efektów możemy oczekiwać? O tym właśnie w 9 odcinku „SADY i POLEmiki". Zapraszamy do oglądania i komentowania.

Komentarze  

0 #9 WW 2019-02-23 16:06
@Artur jak rozumiem uwaga była głównie do mojej odpowiedzi i mojego ględzenia. Cieszę się że mogłęm czymś nowym rozśwetlić mroki internetu i ukierunkować zainteresowania na nowe, nieznane przestrzenie wiedzy. A czy wodu strukturyzowana jest jeśli tylko w internetach to tak w rzeczywistości będe nadal powątpiewał :P
Cytować
0 #8 Roman 2019-02-20 18:46
Jestem figlarzem nie idiota;) choć dla większości to synonimy;)

Przeprosiny przyjęte:p
Cytować
0 #7 Artur 2019-02-20 00:12
P.S. Tak to czasem bywa że się człowiek zapędzi i dopiero jakiś " minus " go otrzeżwia...I tak też było z moim tekstem który miał być w zamierzeniu ironiczny, a okazał się plamą...A chodzi o mój tekst w którym padają słowa...chwała Bogu...itd...Nie ukrywam że rozśmieszyła mnie zwłaszcza ta strukturyzowana woda o której nie miałem pojęcia...Ale poszukałem trochę w internecie i dziś wiem że strukturyzowana woda jest a wymiana myśli między WW a Romanem miała sens... Ja dziś, bogatszy w wiedzę mogę tylko powiedzieć ...przepraszam...Szkoda tylko, że internet wszystko przyjmie...Nawet niesłuszną ironię... :-)
Cytować
-1 #6 Artur 2019-02-19 16:57
No i ja Romanie, podobnie jak Ty, uważam że...chwała Bogu, że Bogu dzięki, bo jakby tak nie dej Boże, to niech to Pan Bóg broni... :-)
Cytować
+2 #5 Roman 2019-02-19 16:05
Dzuekuje
Mądrego miło posłuchać;)
Mam podobne zdanie w tym temacie
Cytować
0 #4 WW 2019-02-19 10:27
Nie wiem czy to ja powinienem polecać konkretne adiuwanty (z całą pewnością trzeba je stosować!) może lepiej będzie jeśli w tej materii wypowie się Pan Zbigniew (wiem wrednie wywołałem do tablicy). Jeśli idzie zaś o nanocząsteczki ja jestem jak najbardziej za. Podpisałbym się obiema rękami, ale lewą nie potrafię. Jednak trzeba mieć pewność, że są to formy mierzone w nanometrach (sam na własne uszy w czasie konferencji rolniczej w Warszawie słyszałem takie herezje w tej materii, że aż smutek bierze). Bardzo łatwo kupić coś, co ma imitować jedynie nanocząsteczki a w rzeczywistości nimi nie będzie. Należy pamiętać, że cena takiego preparatu będzie nieco wyższa. Jednak jego skuteczność będzie wielokrotnie wyższa. W przyszłym roku, mam nadzieję, zaproponujemy nową całkowicie formułę Cu i odpowiednie dla niej adiuwanty. Teraz sprawa najbardziej kontrowersyjna. Marketing to oferowanie produktów sprawdzonych i prezentowanie ich działania na podstawie przeprowadzonych badań. W przypadku strukturyzowanej wody poruszamy się już poza marginesem badań, doświadczeń, interpretacji wyników itp. itd. Wiele "publikacji" mówi o tym, że taka forma wody jest bardziej korzystna dla organizmu bo nie wymaga dodatkowego nakładu energii żeby nadać dipolom wody odpowiednią strukturę i ją utrzymać. Jak ma się to mieć do miedzi, której zadaniem jest unicestwienie komórki np. grzyba? Idąc tokiem rozumowania przedstawionym powyżej, dodanie takiej wody do Cu spowoduje, że komórkom będzie łatwiej się obronić przed działaniem tych jonów -ergo miedź będzie działała słabiej bo komórki będą miały więcej energii na jej zwalczania. Ja bym powiedział, że stosowanie takich preparatów na wodzie strukturyzowanej to nie marketing a bajki i to wcale nie te najwyższych lotów. Kolejna kwestia to systemiczność. Nie wiem czy nadanie odpowiedniej formy przestrzennej dipolom wody ułatwi jej transport w komórkach i w całym organizmie? Zwarta czy trwała (utrwalona – swoją droga w perspektywie kilku minut czy nawet godzin to niemożliwe) struktura wody raczej będzie to utrudniała. Nieocenioną zaleta wody jest jej dynamika. Zmiany jakim podlega niejednokrotnie wymuszają określone zachowanie cząsteczek w niej rozpuszczonych. Ustrukturyzowanie dipoli wody w jeden układ ogranicza możliwości tego ośrodka, w którym dzieją się wszystkie procesy życiowe. Przyznam się szczerze, że nie jestem jeszcze aż tak bardzo zorientowany w rynku żeby znać wszystkie produkty i móc je jednoznacznie ocenić, ale w bajki wierzę tylko przed zaśnięciem.
Cytować
0 #3 Roman 2019-02-14 19:23
B dziękuję za ciekawa i merytoryczna odpowiedz...

Który adiuwant poleca Pan do preparatów cu?

Pozwolę sobie jednak zadać jeszcze jedno pytanie o miedź i w miarę możliwości i wiedzy poproszę o odpowiedź ...

Nanocząsteczki cu i preparaty cu na wodzie strukturyzowanej...czy to rzeczywiście działa systemiczne czy to tylko marketing ...
Cytować
+2 #2 WW 2019-02-13 11:40
Cytuję Roman:
Tlenek,wodorotlenek,tlenochlorek...

Kiedy który i dlaczego?

Pytanie trudne i podchwytliwe :-)ale i z takimi trzeba się mierzyć. Najczęściej stosowane są obecnie preparaty miedzi pod postacią tlenochlorku. Preparat skuteczny, działający szybko jednak z małym ryzykiem niepożądanego działania fitotoksycznego chloru (jest go w mieszaninie zwykle 1/4 tlenu więc nie są to dawki duże, niemniej dla młodych roślin lub dla osłabionych po poprzednim sezonie wegetacyjnym mogą być problemem na początku wegetacji). Pamiętajmy jednak, że tak jak na komórki roślinne będzie on też działał na komórki mikroorganizmów. W porównaniu do wodorotlenku miedzi gorzej utrzymuje się na opryskiwanej powierzchni dlatego wg. mnie koniecznie do stosowania z odpowiednim adiuwantem. Wodorotlenek działa równie szybko jak tlenochlorek miedzi. Utrzymuje się lepiej na powierzchni opryskiwanej stąd można zmniejszyć ale nie wyeliminować dawki adiuwanta. W porównaniu do tlenochlorku można też go stosować w większych dawkach. Suma summarum zbilansuje się nam to z ilościami adiuwanta i tlenochlorku. Obie formy są równie skuteczne jeśli chodzi wydajność wynikającą z wielkości cząstek. Zwykle cząsteczki nie przekraczają kilku mikrometrów a średnia wielkość wypada w granicach 1-2 mikrona. Ostatnia forma jest bardzo ciekawa ponieważ pozwala ona na dłuższe działanie miedzi. Pod postacią tlenku jony miedzi uwalniane są stopniowo przez dłuższy czas i mogą tym bardziej skutecznie działać. Dlatego Jeśli chcemy działać doraźnie rok do roku napotykamy duże problemy wiadomo z czym to stosować powinno się raczej tlenochlorek i wodorotlenek. Jeśli problemy nie są tak uciążliwe działać należy bardziej prewencyjnie zastosować można tlenek miedzi, który aktywny będzie przez dłuższa czas. Pamiętajmy o adiuwantach (nie było o tym w programie bo to kolejny z tematów, które chcemy poruszyć, bardzo ważny i wymagający dokładnego przeanalizowania i przeorientowania nieco naszego sposobu myślenia o działaniu tego typu preparatów) bez nich skuteczność miedzi będzie niższa. Jeśli są jeszcze jakieś pytania chętnie posądzę i popolemizuję :-)
Cytować
+2 #1 Roman 2019-02-09 18:10
Tlenek,wodorotlenek,tlenochlorek...

Kiedy który i dlaczego?
Cytować

Powiązane artykuły

Związek między jakością a ceną

Sad, w którym można się zakochać

X