Przeciwdziałanie chorobom grzybowym

Wraz z pierwszymi zawiązkami owoców w sadach pojawia się zagrożenie ze strony niebezpiecznych chorób grzybowych. Ciepłe i wilgotne wiosenne dni sprzyjają rozwojowi i rozmnażaniu grzybów chorobotwórczych, które następnie atakują roślinę rozwijając się na jej powierzchni. Poznaj środki grzybobójcze, które pomogą Ci rozwiązać ten problem.

Jak działają środki grzybobójcze?

W przypadku sporej ilości środków grzybobójczych, czyli fungicydów, mamy do czynienia z działaniem powierzchniowym (kontaktowym). Oznacza to, że dane substancje działają jedynie na powierzchni owoców, a nie wnikają bezpośrednio do ich wnętrza, a co za tym idzie nie wykazują skuteczności zwalczania choroby w jej zaawansowanym stadium, gdy strzępki grzybni już wniknęły do tkanki miękiszowej.

Zwalczanie grzybni, która rozwija się już w miękiszu jest możliwe, ale wymaga zastosowania fungicydów o działaniu układowym. Warto jednak pamiętać, że owoce dotknięte zmianami chorobowymi nie będą dobrze wyglądać, co przełoży się bezpośrednio na jakość i cenę uzyskanego plonu.

Ponadto warto pamiętać, że grzyby podczas swojego rozwoju produkują mykotoksyny, które po spożyciu mogą zagrażać zdrowiu i życiu konsumentów. Z tego powodu bardzo ważna jest odpowiednia profilaktyka i zabezpieczenie upraw przed tymi patogenami. Nawet przy stosunkowo niewielkich zmianach chorobowych, widocznych gołym okiem, plon może już nie nadawać się do sprzedaży.

Przeciwdziałanie chorobom grzybowym

Jedną z najpopularniejszych substancji aktywnych stosowanych zapobiegawczo lub w momencie wystąpienia pierwszych objawów choroby grzybowej jest kaptan. Związek ten jest stosowany w sadach już od ponad 50 lat i wciąż cieszy się ogromną popularnością. Wynika ona z niespecyficznego mechanizmu działania na organizm grzyba, co przekłada się bezpośrednio na niewielką szansę pojawienia się chorobotwórczych szczepów odpornych na niego. Dzięki temu możliwe jest stosowanie preparatów zawierających tę substancję czynną kilkukrotnie w ciągu sezonu wegetacyjnego.

Wybierając środki grzybobójcze na bazie kaptanu sadownicy często kierują się wygodą, dlatego wybierają produkty w formie granulatu do sporządzania zawiesiny wodnej (WG), które są bardzo łatwe w przechowywaniu, a jednocześnie zapewniają efektywną ochronę przed najgroźniejszymi z ekonomicznego punktu widzenia chorobami grzybowymi.

W ofercie Synthos Agro AGRO dostępne są preparaty w formie granulatu na bazie kaptanu takie jak KADI 72,5 WG, KAPSTER 72,5 WG, KAPDUO 72,5 WG oraz SHAVIT GOLD 72,5 WG.

Warto także przetestować produkt bardziej tradycyjny z oferty Synthos AGRO, którym jest Kaptan Zawiesinowy 50 WP, czyli środek grzybobójczy w formie proszku do sporządzania zawiesiny wodnej, który jest niezawodny w ochronie sadów.

Kaptan Zawiesinowy 50 WP przeznaczony jest do stosowania w sadach drzew owocowych – przy uprawach jabłoni, gruszy i wiśni, a także w uprawie fasoli szparagowej.

Chroni on rośliny przed prawdopodobnie najpowszechniejszą chorobą drzew ziarnkowych, którą jest parch (odpowiednio jabłoni i gruszy), a także przed gorzką zgnilizną wiśni. W przypadku roślin strączkowych zabezpiecza on przed pojawieniem się szarej pleśni, antraknozy fasoli, ale również przed bakteriozą obwódkową fasoli.

Produkt ten stanowi nieocenioną pomoc dla rolników, ponieważ każda z tych chorób nie tylko niszczy aktualny plon, marnotrawiąc w ten sposób cały sezon wegetacyjny, ale również wytwarza formy przetrwalnikowe, wewnątrz tkanek roślinnych, które ułatwiają rozwój infekcji w kolejnych latach. Zjawisko to jest szczególnie niebezpieczne w przypadku roślin wieloletnich oraz w przypadku upraw hodowanych z przeznaczeniem na materiał siewny.

Jeżeli chcesz sprawdzić działanie środka Kaptan Zawiesinowy 50 WP, pamiętaj, że przy zakupie więcej niż 30 kg środków takich jak KADI 72,5 WG, KAPSTER 72,5 WG, KAPDUO 72,5 WG oraz SHAVIT GOLD 72,5 WG lub właśnie Kaptanu Zawiesinowego 50 WP otrzymasz dodatkowo Kaptan Zawiesinowy 50 WP w ilości 10% od zakupionej ilości wszystkich wymienionych środków. Więcej o akcji przeczytasz tutaj.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje umieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na stosowne zwroty i symbole ostrzegawcze umieszczone na etykietach produktów.

AUTOR: Dział Rejestracji Synthos AGRO

Powiązane artykuły

Niezbędnik sadownika – przewodnik po giberelinach

Parch zaatakuje zaraz po świętach

Związek między jakością a ceną

X