W truskawkach u progu jesieni
Nie ulega wątpliwościom, że tym co najlepiej rośnie mimo suszy zawsze są chwasty. Jesteśmy w okresie kiedy wszystkie plantacje, które miały być posadzone już rosną i się ukorzeniły, a plantacje zdążyły już odrosnąć po skoszeniu. Już na kilkanaście dnie zacznie się intensywne formowanie pąków kwiatowych na kolejny sezon. Zatem właśnie teraz jest dobry czas na odchwaszczenie plantacji, tak by podczas inicjacji pąków rośliny miały komfortowe warunki i nie przeszkadzać im wtedy herbicydami.
Mając taki a nie inny dobór herbicydów należy odchwaszczanie przeprowadzić w trzech krokach. W pierwszej kolejności wykonać zabieg selektywnym graminicydem jak Select Super, by pozbyć się chwastów jednoliściennych, szczególnie tych głęboko korzeniących się jak perz. Po kilku dniach wykonać uprawę mechaniczną, która przy okazji usuwania chwastów trwałych zniszczy również rozłogi. Na uprawiona i chociaż trochę wilgotna glebę należy zastosować produkt ograniczający wschody chwastów jak np. Derinol.
Po takiej serii zabiegów warto wykonać zabieg antystresowy, który będzie ograniczał negatywny wpływ herbicydów na rośliny. Warto zastosować Asahi SL w połączeniu chociażby z nawożeniem cynkowo borowym mającym na celu wzmacnianie pąków.
Uwaga: W Internecie można znaleźć wzmianki „plantatorów”, którzy to niby stosują glifosat w celu usuwania rozłogów i wszystko jest OK. Są to informacje fałszywe i tego typu herbicydy totalne są najgorszym co można w tym okresie zaaplikować na plantacji.
Dla korzeni
Szczególnie na młodych plantacjach ważne jest by zadbać o jak najintensywniejszy wzrost systemu korzeniowego. Skazane jest oczywiście racjonalne nawożenie, szczególnie fosforem i wapniem ale również stymulacji przez zastosowanie naturalnego stymulatora jakim jest Goteo.
Dla liści
Dobra kondycja liści to podstawa w dla prawidłowego odżywienia i zazimowania roślin. W tym okresie najintensywniej plantacje porażane będą przez mączniaki i plamistości liści. Szczególnie wrażliwe są młode pojawiające się liście. Dobrymi rozwiązaniami będzie zatem podawanie produktów siarkowych w połączeniu z miedzią w rotacji z Laminaryną z Vaxiplantu, która będzie działa systemicznie i ochraniała również przed szara pleśnią, która atakuje nie tylko owoce ale i inne tkanki roślinne. Zatem ograniczana w okresie pozbiorczym będzie z mniejszym potencjałem atakowała wiosną.
Wymieniona wyżej siarka po zastosowaniu będzie nieco przeszkadzać w rozwoju przędziorków i roztocza jednak nie zwalnia z obowiązku lustracji i w razie konieczności wykonania zabiegu zwalczającego przy użyciu mocnych rozwiązań.