Komunikat sadowniczy SKS XIV 2014-05-19

uszkodz.mroz.truskPARCH JABŁONI
Opady z ostatnich dni spowodowały średnią w skali RIM infekcję parcha jabłoni. W większości lokalizacji opady były bardzo obfite przez co preparaty zapobiegawcze zostały spłukane. W takiej sytuacji konieczny jest zabieg interwencyjny. Zalecamy wykonać zabieg możliwie jak najszybciej preparatem Matute lub Score w dawce 0,2 l/ha w mieszaninie z fungicydem kontaktowym (np. Kaptan, Delan).

W wielu sadach można już znaleźć plamy parcha pochodzące z infekcji z połowy kwietnia. W przyszłym tygodniu mogą pojawić się również plamy parcha z najsilniejszej w tym sezonie infekcji z ostatnich dni kwietnia. Okazuje się, że obecny sezon w wielu sadach jest trudny pod względem ochrony przed parchem jabłoni. Plamy które są obecne na liściach wymuszają systematyczną ochronę fungicydową w dalszej części sezonu.

USZKODZENIA POMROZOWE
Lustracje z ostatnich dni wykazały w wielu sadach dosyć duże uszkodzenia owoców na skutek przymrozków. Szczególnie w dolnych partiach drzew oraz na niektórych odmianach bardzo wiele zawiązków się osypuje. Wyraźnie widać, że tylko górna część koron zawiązała odpowiednio dużo owoców. W przypadku stwierdzenia sytuacji gdzie w dolnej części korony owoców jest bardzo mało można zastosować preparat Regalis w dawce 0,5 kg/ha (opryskiwać całe drzewa) w celu wzmocnienia (utrzymania) zawiązków. Zabieg ten może wpłynąć na utrzymanie wielu zawiązków, które bez tego zabiegu mogą być stracone. Szczególnie ważny może się okazać ten zabieg w przypadku odmian z grupy Jonagolda.

Obserwacje wykazały, że również stosowanie preparatów bogatych w aminokwasy i hormony stymulujące wzrost wpływają na wzmocnienie a przez to ograniczenie opadania zawiązków. Zalecamy zastosować dwa zabiegi w odstępach 1 tygodnia preparatem Megafol w dawce 2,5 l/ha.

NAWOŻENIE DOLISTNE
W wielu sadach obserwujemy słabą jakość liści (liście jasno zielone lub z jasnymi plamkami w obrębie blaszki liściowej). Zalecamy zastosować w tych sadach nawozy bogate w magnez oraz mikroelementy np. OptiMikro w dawce 5 kg/ha, FruitAkademia na wzrost owoców I w dawce 8 kg/ha.

PRZERZEDZANIE ZAWIĄZKÓW
W przypadku odmian drobno owocowych (szczególnie Gala) oraz w sadach/na kwaterach gdzie owoców jest zbyt wiele można zastosować preparat Exilis zawierający benzyloadeninę (BA) w celu przerzedzenia zawiązków. Preparat ten działa selektywnie więc nie ma ryzyka zbyt silnego przerzedzenia. Zabieg należy wykonać w dzień o temperaturze powyżej 18 ˚C. Optymalna faza dla zastosowanie preparatu przypada kiedy owoce z kwiatów królewskich osiągną średnicę 8-12 mm średnicy (maksymalnie do 18 mm).

System Komunikatów Sadowniczych – SKS –zalecenia agrotechniczne i ochrony roślin opracowane przez Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka Sp. z o.o., w oparciu o program doradczy FRUIT AKADEMIA. System SKS realizowany jest przy współudziale władz samorządowych gmin: Belsk Duży, Błędów, Goszczyn, GóraKalwaria, Grójec, Jasieniec, Magnuszew, Mogielnica, Chynów, Pniewy, Sadkowice, Tarczyn, Warka, Wilga.

Powiązane artykuły

X