O roli fitohormonów w rozmowie z dr Magdaleną Kapłan, Komunikat nawozowy 29.04

 

 

Kolejny z cyklu komunikatów nawozowych tworzonych przy współpracy firmy Timac Agro Polska oraz naszego portalu, nakręcony został w sandomierskim sadzie dr Magdaleny Kapłan z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Specjalista ds. sadownictwa, Mateusz Nowacki zapytał dr Kapłan o rolę fitohormonów podczas kwitnienia jabłoni.

Na Sandomierszczyźnie spadki temperatury były bardzo zróżnicowane. W  sadzie, w którym Pani Doktor prowadzi doświadczenia, temperatura spadała do -4,5°C i utrzymywała się ona do 12 godzin. Dr Kapłan zwraca uwagę, że warunki pogodowe tej wiosny, czyli utrzymujące się ochłodzenie, a także przymrozki, wpłynęły ujemnie na kondycję roślin. Dlatego w tej chwili powinniśmy skupić się między innymi na liściach rozetowych: ich aktywności asymilacyjnej, budowie i produkcji chlorofilu. Ważne, aby na tym etapie dostarczyć azotu i magnezu. Widoczne są również uszkodzenia pąków, ale możemy wpłynąć na ich regenerację.

Jak mówi dr Kapłan, kwitnienie jest burzą roślinnych hormonów. Za proces kwitnienia, zapłodnienie, tworzenie się owoców i ich wzrost odpowiedzialne są auksyny, cytokininy i gibereliny.

Gibereliny odgrywają istotną rolę w okresie zapylenia, zapłodnienia, a także podczas tworzenia się nasion. Stymulują dodatkowo podziały komórkowe, jak również wpływają na wzrost wydłużeniowy komórek. Notuje się także obecność auksyn, które przede wszystkim wpływają na podziały komórkowe. Notuje się dwa momenty akumulacji giberelin i auksyn. Pierwszym jest samo zapłodnienie i tworzenie się zarodków. Zauważamy wtedy dużą produkcję komórek i obu tych grup fitohormonów. Kumulacja zachodzi także w okresie od 5 tygodni od kwitnienia.

Maxi Fruit firmy Timac Agro, oparty na wyciągach z alg morskich ma za zadanie stymulować syntezę giberelin, auksyn i cytokinin oraz wpływać na procesy tworzenia owoców oraz ich jakość.  Pani Kapłan produkt ten stosuje od 2 lat na odmianie Gala Must i Golden Delicious. Wyniki doświadczeń i wnioski w filmie.

Wspólnie z Timac Agro dziękujemy dr Kapłan za możliwość odwiedzenia Faliszowic oraz podzielenie się swoją wiedzą z nami, Czytelnikami portalu e-sadownictwo oraz Klientami Timac Agro.

 

Powiązane artykuły

Zagrożenie zarazą ogniową

Rak bakteryjny i regeneracja uszkodzeń po przymrozkach

Zalecenia sadownicze UPL z dnia: 26.04.2024

X