KOMUNIKAT SKS 17 2017-08-23 – zabiegi przedzbiorcze

 

SYSTEM KOMUNIKATÓW SADOWNICZYCH
Zalecenie agrotechniczne i ochrony roślin opracowane przez firmę PUH Chemirol w oparciu o program doradczy FruitAkademia. System SKS realizowany jest przy współudziale władz samorządowych gmin: Belsk Duży, Błędów, Goszczyn, Góra Kalwaria, Grójec, Jasieniec, Magnuszew, Mogielnica, Chynów, Pniewy, Sadkowice, Tarczyn, Warka, Wilga

KOMUNIKAT SKS 17 2017-08-23

PARCH JABŁONI
W wyniku opadów deszczu trwających w niektórych rejonach od weekendu (19-20.08) ryzyko infekcji wtórnych parcha jabłoni osiągnęło maksymalną skalę. Dlatego w najbliższym czasie zalecamy wykonanie zabiegu z uwzględnieniem środków opartych na kaptanie lub mankozebie tzn. Kaper 80 WG (1,9 kg/ha) lub np. Indofil 80 WG (3 kg/ha). W sadach, w których występują aktywne plamy parcha, do tych środków konieczne jest dodanie produktu o działaniu wyniszczającym zawierającego np. difenokoznazol lub propikonazol. Takie działanie wykazuje również wodorowęglan potasu w dawce 7-10 kg/ha. Dodatkowo wzbogaca on rośliny w potas który na obecnym etapie zaawansowanego wzrostu jest bardzo potrzebny roślinom.

OWOCÓWKA JABŁKÓWECZKA/ZWÓJKI LIŚCIOWE
W związku z rozciągniętym okresem lotów i składania jaj II pokolenia owocówki jabłkóweczki obserwuje się zróżnicowanie w rozwoju tego szkodnika w zależności od sadu. W takiej sytuacji niezwykle trudno jest określić termin „czarnej główki” (jaja w różnych fazach), co można obserwować w postaci osłabionej skuteczności wykonanego zabiegu. Obecnie mamy już do czynienia ze stadium larwalnym. W przypadku zauważenia dużej presji szkodnika tzn. dużo świeżych wgryzów, zalecamy wykorzystanie jednego z larwicydów: Runner 240 SC (0,4 l/ha), Steward 30 WG (0,17-0,2 kg/ha), Coragen 200 SC (0,125 l/ha) lub Affirm 095 SG (2,5-3 kg/ha) Zabieg wykonany w tym okresie przyczyni się do jednoczesnego zwalczania letnich pokoleń zwójek zjadających liście.

MSZYCA JABŁONIOWA
W wielu sadach, zwłaszcza tych mniej obłożonych owocami i dobrze nawożonych, wiosną pojawił się wtórny wzrost pędów. Wszędzie tam obserwuje się również rozwój nowych kolonii mszyc. Standardowym zabiegiem polecanym w tych nasadzeniach będzie Mospilan 20 SP w dawce 0,2 kg/ha lub Apacz 50 WG (0,1 -0,15 kg/ha).

ZABIEGI PRZEDZBIORCZE
a) Nawożenie: W sadach jabłoniowych przypominamy o konieczności budowania owoców na grubość. Na obecnym etapie jabłoń wykazuje zapotrzebowanie na poftas (K) i fosfor (P), które mają również wpływ na późniejsze wybarwianie się owoców. Najlepszym rozwiązaniem są obecnie gotowe mieszanki nawozowe FruitAkademia na wzrost owoców I oraz II (8kg/ha). Mieszanki te można wykorzystywać naprzemiennie w odstępach co 7-10 dni. Zaletą ich jest oprócz ww. składników zawartość mikroskładników takich jak mangan, które wpływają na wydłużenie trwałości barwy zielonej owoców oraz to iż mogą być łączone z większością agrochemikaliów. Nie zapominajmy również o nawożeniu wapniowym. Polecamy zasilanie roślin mieszankami bogatymi w wapń gdzie jony wapnia skompensowane są za pomocą aminokwasów roślinnych co zapewnia ich łatwiejsze pobieranie i dystrybucję w tkankach roślinnych np. Amiwap w dawce 2-3 l/ha. Innym rozwiązaniem jest oczywiście chlorek wapnia 5-7 kg/ha w mieszaninie z produktem Megafol (1 l/ha), ale UWAGA na warunki podczas stosowania. b) Zabiegi zabezpieczające: Okres przedzbiorczy to również czas na właściwe zabezpieczenie owoców przed czynnikami infekcyjnymi odpowiedzialnymi za późniejsze gnicie owoców. Na 2-3 tygodnie przed zbiorem dobrze jest wykonać zabieg produktami takimi jak: Luna Experience 400 SC (0,75l/ha), Bellis 38 WG (0,8 kg/ha), Geoxe 50 WG (0,45 kg/ha) lub Switch 62,5 WG (0,75kg/ha). Bezpośrednio przed zbiorem można zastosować również wodorowęglan potasu w dawce 7-10 kg/ha wykazujący działanie wyniszczające na zarodniki grzybów.

 

Powiązane artykuły

Walczymy z przymrozkami

PRZYMROZKI – co przed?

Kwitnienie zaskoczyło sadowników

X