UPRAWY ZIARNKOWE: jabłoń

PARCH JABŁONI
Obfite opady deszczu spowodowały w całej Polsce zmycie produktów zapobiegawczych. Dlatego w kolejnych dniach konieczne będzie odbudowanie warstwy ochronnej poprzez zastosowanie m.in. produktów zawierających kaptan lub mankozeb np. Lekaro 80 WG w dawce 1,9 kg/ha lub Indofil 80 WG w dawce 3 kg/ha. Niestety w sadach dość często spotyka się nadal aktywne plamy parcha jabłoni będące wynikiem infekcji z połowy maja. W tych sadach należy kontynuować walkę w oparciu o produkty wyniszczające zawierające m.in. difekonazol lub tebukonazol (niestety ich użycie będzie wiązało się z pozostałościami w owocach). Dobre działanie ograniczające jednocześnie parcha i mączniaka wykazuje również węglan wapnia (0,8 kg na każde 100 l wody) w mieszanie z produktami siarkowymi np. Penthiol w dawce 2-3 kg/ha. Zabieg ten powinien być wykonany na suche liście z racji możliwości poparzenia.

MSZYCA JABŁONIOWA
W sadach gdzie obserwowany jest jeszcze wzrost wegetatywny obserwujemy masowe naloty mszycy jabłoniowej. Jej występowanie możemy ograniczyć wykonując zabieg z użyciem produktów z grupy neonikotynoidów np. Apis 200SE (0,125 l/ha) lub Mospilan 20 SP (0,125 kg/ha) lub Calypso 0,2 l/ha wszędzie tam gdzie produkty z tej grupy były już wykorzystane należy sięgnąć po długodziałający produkt Teppeki 50 WG (0,14 kg/ha). Niestety każdy z nich będzie pozostawiał ślad w postaci pozostałości.

NOWOŻENIE WAPNIEM
Po długotrwałych opadach w celu uzupełnienia niedoborów wapnia i ograniczenia wystąpienia chorób fizjologicznych, głównie gorzkiej plamistości podskórnej należy kontynuować nawożenie wapniowe. Najtańszym rozwiązaniem jest chlorek wapnia w dawce 4-7 kg/ha, jednak trzeba wziąć pod uwagę ryzyko fitotoksyczności. W sadach słabo rosnących można zastosować także saletrę wapniową (5-7 kg/ha). Dla ograniczenia efektu fitotoksyczności polecamy dodanie preparatów zawierających aminokwasy roślinne np. Naturamin WSP 0,3 kg/ha lub Megafol w dawce 1 l/ha. Produkty te będą ograniczały również stres związany ze zmiana warunków pogodowych. Optymalnym rozwiązaniem z palety produktów wapniowych po tak przekropnej pogodzie będzie zastosowanie opartego o nanotechnologię nawozu wapniowego z mikroelementami Nano Activ w dawce 3 kg/ha. Produkt ten będzie bardzo szybko działał i dobrze wbudowywało się w strukturę naszego owocu. Zabieg wykonać po ustąpieniu opadów.

NAWOŻENIE DOLISTNE NPK
W sadach jabłoniowych obserwujemy intensywne przyrastanie owoców. Dlatego aby wspomóc procesy budujące masę owoców zalecamy zastosowanie nawozów zawierających fosfor, potas oraz magnez np. FruitAkademia wzrost owoców II w dawce 8 kg/ha naprzemiennie z FruitAkademia wzrost owoców I w dawce 8 kg/ha. Takie zabiegi należy wykonywać średnio co 10-14 dni. Do mieszaniny należy dołożyć preparaty które będą ograniczały stresy związane z zmianami pogody np. Naturamin WSP w dawce 0,3 kg lub Megafol w dawce 1 l/ha.

NAWOŻENIE MAGNEZEM
Na wielu gatunkach a zwłaszcza w uprawach ziarnkowych obserwuje się niedobory magnezu. Najprostszym sposobem zaopatrzenia roślin w ten składnik jest zastosowanie siarczanu magnezu w dawce 5-7 kg/ha. Dla polepszenia wchłaniania należy dodać 2-5 kg/ha mocznika. Dodatkowo rośliny można zaopatrzyć w aminokwasy roślinne poprawiające fotosyntezę i ograniczające stres suszy w postaci preparatu Naturamin WSP w dawce 0,3kg/ha lub Magafol w dawce 1 L/ha.

 

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia