O nawożeniu w Wilanowie

Podczas XVI Dnia Otwartego Sadu doświadczalnego w Wilanowie nie tylko można było zobaczyć i dowiedzieć się szczegółów o najróżniejszych gatunkach i odmianach roślin sadowniczych, ale również zasięgnąć porady. Wojciech Wojcieszek z firmy Yara instruował, jak w bieżącym sezonie nawozić sady przed i po zbiorach. W kraju na ogół mieliśmy do czynienia z suszą. Jeśli padały deszcze, to z reguły ulewne. Brak dostatecznej wilgoci w glebie powoduje zmniejszenie dostępności wapnia. Ulewy – wymywanie z gleby głównie azotu, magnezu i wapnia.
Wiadomo – słaba dostępność wapnia skutkuje wystąpieniem chorób fizjologicznych i pogorszeniem jakości owoców. Ale można jeszcze postarać się, aby plon był lepszy. Yara poleca pozakorzeniowe dokarmianie późnych odmian jabłoni saletrą wapniową (YaraLiva Calcinit lub Calciplus) regularnie co 7-10 dni w dawce 10 kg/ha w jednym oprysku. Zabiegi należy zakończyć na 7-10 dni przed zbiorem. Tak „zaopatrzone” jabłka będą zdrowsze i dadzą się dłużej przechowywać.
Po zbiorach też należy pamiętać o dobrym odżywieniu mineralnym sadu. Tym razem warto nawozić doglebowo (np. YaraLiva Nitraborem, dawka: 150-200 kg/ha). Jednak trzeba to robić przy temperaturze gleby nie mniejszej niż 12oC, dlatego w przypadku późnych odmian nieraz konieczne jest wykonanie zabiegu na początku zbiorów. Dzięki temu nawożeniu wzmocnimy pąki w następnym sezonie, a także zwiększymy ilość azotu, wapnia i boru w zdrewniałych częściach roślin. To także pozwoli na regenerację nadwerężonego letnimi suszami systemu korzeniowego. Warto też pamiętać o pozbiorczym dokarmianiu dolistnym. Yara poleca mieszankę: Kristalon Zielony (3 kg/ha) plus Boron F (2 l/ha) i YaraVita Cynk F (3 l/ha) Pierwszy oprysk wykonujemy 7-10 dni po zbiorach i powtarzamy, co najmniej raz w takim samym interwale czasowym.
 

Powiązane artykuły

X