Parch zaatakuje zaraz po świętach

Do radosnego nastroju, związanego z nadchodzącą Wielkanocą, dostosowała się pogoda, która oferuje nam aktualnie piękne i słoneczne dni, a do tego dość wysoką temperaturę. Sprzyja to rodzinnym wycieczkom po sadach, ale też dojrzewaniu kolejnych partii zarodników parcha jabłoni. Wprawdzie zanotowano niewielkie wysiewy już wcześniej, a większość sadowników jest już po przynajmniej jednym zabiegu prewencyjnym, to układ pogody oraz długie okno czasowe od ostatniego wysiewu mogą sprawić, że najbliższy deszcz przyniesie dość duży wyrzut zarodników parcha jabłoni, w efekcie przynosząc nam silną infekcję.

Taki deszcz aktualne prognozy dla centralnej Polski zapowiadają na wtorek, 2 kwietnia, czyli zaraz po świętach, padać ma aż dwa dni a więc będziemy mieli dobre zwilżenie i duży wysiew. Oczywiście prognozy mogą się jeszcze zmienić i padać we wtorek wcale nie musi, ale niezależnie od tego, kiedy przyjdzie deszcz, to możemy się spodziewać, że przyniesie on sporą infekcję. Będzie to chyba pierwszy moment krytyczny w tym sezonie, o ile pierwszym nie były te bardzo wczesne wysiewy z połowy marca. Aktualnie mamy dość początkową fazę rozwojową, pąki się rozchyliły, pofałdowane liście oddzielają się od siebie, ukazując wnętrze pąków. Takie warunki sprzyjają dość długiemu zaleganiu wilgoci na liściach, które dodatkowo pokryte są ochronnymi włoskami, utrudniającymi wysychanie. W zeszłym roku niektórzy doradcy agrotechniczni upatrywali w tym właśnie niszczącego potencjału pierwszych infekcji. Zarodniki parcha dostawały się wraz z wodą do wnętrza pąków, gdzie niepokojone słońcem i wiatrem dość długo miały optymalne warunki do swojego destrukcyjnego dla plonu rozwoju. Czy tym razem będzie podobnie? Ryzyko jest dość znaczące i trzeba dobrać odpowiednią taktykę do zabiegów. Przy takich temperaturach i uwilgotnieniu ziemi to przyrost tkanki zielonej będzie na bardzo dużym poziomie, a więc zabiegu prewencyjnego nie można wykonać zbyt wcześnie, raczej tuż przed opadem, choć tutaj może nam przeszkadzać wiatr, który prognozowany jest nad ponad 20 km/h w okolicach świątecznego weekendu. Być może układ opadów pozwoli na wykonanie zabiegu stop-spray zaraz we wtorek, co by dawało troszkę większą skuteczność działań. Natomiast pozostaje wybór preparatu zapobiegawczego do zabiegu przed Świętami i tutaj pewnie większość sięgnie po miedź, choć można by rozważyć jakiś lepszy preparat, jeśli przypuszczenia o silnym wysiewie nabiorą większego prawdopodobieństwa przed weekendem.  Miejmy tylko nadzieję, że nie pojawią się ponownie głosy o zapobiegawczym wykorzystaniu cieczy kalifornijskiej. Choć może...  może jednak miejmy taką nadzieję?

Potencjał zarodników jest bardzo duży z powodu masowego parcha w roku ubiegłym, a pogoda (słońce, temperatura i wilgoć od ziemi) sprzyja ich szybkiemu dojrzewaniu. Od pewnego czasu przewiduję, że możemy mieć problem z parchem w tym sezonie, choć oczywiście czynnikiem determinującym będzie tutaj przebieg pogody. Jednak w środowisku mamy skłonność do bagatelizowania zagrożeń, co już nie raz się zemściło. Nawet niewielki deszcz i procentowo nie duży wyrzut zarodników może jednak być siłą niszczącą, jeśli pod drzewem leży ogromna liczba zarodników z zeszłego roku, działa tutaj efekt skali. Podejście do ochrony, które sprowadzało się w latach o średnim potencjale infekcyjnym wcale nie daje gwarancji, że sprawdzi się w roku o dość dużej liczbie zarodników.

Komentarze  

-1 #11 Claudia Klein 2024-04-18 21:29
Witam, nazywam się Claudia Klein, jestem dyrektorem finansowym, udzielam pożyczek i innych usług finansowych oraz reprezentuję Spotcap Global Financial Services.

Spotcap Global Financial Services to kompleksowa i niezawodna firma pożyczkowa, oferująca wszelkiego rodzaju usługi finansowe, takie jak; Pożyczka osobista, pożyczka biznesowa, pożyczka hipoteczna i wiele innych. Jeśli pilnie potrzebujesz usług pożyczkowych, radzę Ci skontaktować się z moją firmą za pośrednictwem (spotcapglobalservices@gmail.com | lub wysłać SMS-a na WhatsApp za pośrednictwem: +31642117819) i mieć pożyczkę na swoim koncie w ciągu 24 godzin, ponieważ my zapewniamy doskonałe usługi pożyczkowe na całym świecie.

Oferujemy pożyczki długoterminowe i krótkoterminowe, pożyczki zabezpieczone i niezabezpieczone, a także możesz pożyczyć do 15 milionów euro z oprocentowaniem 3% rocznie z okresem spłaty od 1 do 30 lat. Moja firma pomoże Ci osiągnąć różnorodne cele dzięki szerokiej gamie produktów pożyczkowych.

Przyznaję, że uzyskanie legalnej pożyczki zawsze było ogromnym problemem. Dla osób, które mają problemy finansowe i potrzebują ich rozwiązania, wiele osób ma trudności z uzyskaniem pożyczki kapitałowej od lokalnych banków lub innych instytucji finansowych ze względu na wysokie oprocentowanie, niewystarczające zabezpieczenie, stosunek zadłużenia do dochodu, niska zdolność kredytowa lub z innych powodów

Koniec z czekaniem i stresującymi wizytami w banku. Nasz serwis jest dostępny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu - możesz otrzymać pożyczkę i sfinalizować transakcje kiedykolwiek i gdziekolwiek tego potrzebujesz

Świadczymy całodobowe usługi pożyczkowe światowej klasy. W przypadku zapytań/pytań? - Wyślij e-mail na adres ( spotcapglobalservices@gmail.com | lub wyślij SMS-a na WhatsApp za pośrednictwem: +31642117819) i natychmiast otrzymaj odpowiedź

Twoja rodzina, przyjaciele i współpracownicy nie muszą wiedzieć, że brakuje Ci gotówki, po prostu napisz do nas, a otrzymasz pożyczkę.

Twoja wolność finansowa jest w Twoich rękach!!
Cytować
+2 #10 optymista 2024-04-07 06:40
W tym roku nie będzie parcha i przymrozków

Będzie minimum 4,5 mln ton

Ten rok jest nasz
Jest masa jest kasa
Cytować
+1 #9 co wy na to??? 2024-04-03 19:13
Z modelu, z którego korzysta firma jednoznacznie wynikało, że w centralnej Polsce infekcji nie było. Na kilku stacjach na Kujawach i Wielkopolsce zanotowano infekcje na niskim poziomie. – W centrum kraju, nasz model przerwał naliczanie infekcji na poziomie 40-50%. To zdecydowanie za mało, aby stwierdzić zagrożenie. Jeśli chodzi o wydawane komunikaty to sygnalizuję infekcję dopiero przy 80-90% naliczania. – kontynuuje doradca zwracając uwagę na fakt, że w tym sezonie sadownicy zdecydowanie lepiej podeszli do ochrony przed parchem na początku sezonu.
Za krótki okres zwilżenia liścia i silny wiatr

Czas zwilżenia sztucznego liścia na stacjach meteorologicznych wyniósł dla kilku czujników 8 – 10 godzin. To trochę za krótko, żeby doszło do infekcji przy temperaturze 13 – 14 stopni Celsjusza. Pomimo szybkiego rozwoju wegetacji liście są jeszcze małe. Razem z silniejszymi podmuchami wiatru po ustąpieniu opadów, wyschły one bardzo szybko. To właśnie wiatr wskazywany jest jako główny czynnik, który ograniczył prognozowaną infekcję.
Cytować
+2 #8 pan przemysl 2024-03-29 06:15
Cytuję Boli:
Cytuję Tym:
Proponuję zmienić doradcę. Teraz co każdy deszcz to sraczka będzie i ogień za każdym razem sdhi, pirymetanil, fosforyny a na koniec difekonazol+tebukonazol.

...........a po sraczce z ochroną BDF i patelnia kolejna biegunkaSpokojnie
Przemysl będzie po 1zl bo tak mówią pod kościołem
Wszystkie stare sady przecięte ,nawozy tanie to kupują
To będzie nasz rok.pewne info
Cytować
+1 #7 Boli 2024-03-29 04:06
Cytuję Tym:
Proponuję zmienić doradcę. Teraz co każdy deszcz to sraczka będzie i ogień za każdym razem sdhi, pirymetanil, fosforyny a na koniec difekonazol+tebukonazol.

...........a po sraczce z ochroną BDF i patelnia kolejna biegunka
Cytować
+3 #6 metereopata 2024-03-28 14:45
Będzie mocno wiać co sprawi że będzie szybko obsychac
Cytować
-2 #5 Fit 2024-03-28 08:03
Cytuję Fit:
A ja Kaptan.

Myślę że dobrze jest przeplatać, jeśli to możliwe, Delan z Kaptanem, żeby skuteczność była lepsza.
Cytować
-1 #4 Fit 2024-03-28 07:05
A ja Kaptan.
Cytować
+1 #3 Zenek 2024-03-27 22:07
W sobotę delan i można świętować do srody
Cytować
+2 #2 Tym 2024-03-27 20:57
Proponuję zmienić doradcę. Teraz co każdy deszcz to sraczka będzie i ogień za każdym razem sdhi, pirymetanil, fosforyny a na koniec difekonazol+tebukonazol.
Cytować
0 #1 Qwerty 2024-03-27 19:07
No chyba, że ktoś ma odmiany bezparchowe, to wtedy nici z biznesu BASF i spółki...
Cytować

Powiązane artykuły

Praktyki godne pochwały

Wysoka jakość owoców dzięki regulatorom wzrostu

Niezbędnik sadownika – przewodnik po giberelinach

X