Mospilan 20 SP w ochronie sadów – bezpieczny dla pszczół, zabójczy dla szkodników

 

W obecnym sezonie należy się spodziewać silnej presji ze strony szkodników, gdyż łagodne temperatury nie były dla ich przezimowania żadnym zagrożeniem. Z kolei utrzymująca się w większości regionów Polski susza stwarzać będzie wprost idealne warunki dla rozwoju mszyc – szybko zasiedlą one zwijające się z powodu niedoborów wody blaszki liściowe drzew.

Konieczności zwalczania szkodników nie trzeba żadnemu praktykowi tłumaczyć – nie niepokojone przez sadownika, w piorunującym tempie rozmnożyłyby się i opanowały plantację, a strat w plonie wynikających z ich żerowania nie zrekompensowałoby nawet wzororcowe nawożenie czy ochrona fungicydami.

Tym bardziej, wobec dużego zagrożenia szkodnikami, należy zdać się na środki pewne, o wysokiej skuteczności i wszechstronnym działaniu. Sprawdzonym wyborem jest insektycyd Mospilan 20 SP.

Środek ten wykazuje działanie zarówno kontaktowe (zwalcza bezpośrednio opryskane nim szkodniki), jak i systemiczne (wchłania się do tkanek roślinnych, przemieszcza się w nich i likwiduje żerujące na nich szkodniki ssące oraz gryzące). Jest substancją lipofilową, tzn. rozpuszczalną w tłuszczach – z łatwością przenika przez okrywy pokrytych nim owadów, jak również przez otoczone kutikulą liście rośliny. W ciele szkodnika, jako neurotoksyna, występuje w roli antagonisty neuroprzekaźnika acetylocholiny, podmieniając ją w odpowiednich receptorach. Paraliżuje to funkcjonowanie układu nerwowego i uśmierca szkodnika.

Dwojaki – kontaktowy i systemiczny sposób działania Mospilanu to skuteczne rozwiązanie do zwalczania agrofagów, które żerując na roślinie, powodują zwijanie ich liści, np. mszyc. Ukryte w osłonie z zawiniętej blaszki liściowej, nie są wystawione na kontaktowe działanie środka owadobójczego. Odpowiedzią jest Mospilan 20 SP, który przedostaje się do organizmu agrofagów drogą pokarmową i umożliwia wytępienie pluskwiaków wysysających z rośliny soki. 

Pamiętajmy, że stosowanie insektycydów o tym samym mechanizmie działania wiele razy pod rząd może poskutkować powstaniem i utrwaleniem się na danym obszarze populacji szkodników odpornych na ich wpływ. Stąd konieczność rotacji, czyli przemiennego stosowania substancji aktywnych. Mospilan 20 SP, to doskonała propozycja na ogniwo w łańcuchu rotacji preparatów owadobójczych. Na organizm owadów wykazuje sposób działania odmienny od insektycydów z grupy związków fosforoorganicznych, chloroorganicznych czy pyretroidów, w związku z czym może być z powodzeniem stosowany do zwalczania szkodników, u których wystąpiła odporność na substancje z wymienionych grup.

Co jeszcze wyróżnia ten insektycyd na tle innych? Wysoka skuteczność i bardzo szerokie zastosowanie w wielu gatunkach roślin sadowniczych to nie jedyne jego zalety. Mospilan 20 SP wpasowuje się w wymagania, które stawia przed producentami owoców integrowana ochrona roślin. Jest środkiem, który stosowany w zalecanych dawkach, nie stanowi zagrożenia dla owadów zapylających, w tym pszczoły miodnej. Selektywność acetamiprydu dokumentują wieloletnie badania, m. in. Instytutu Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu.

Co więcej, Mospilan 20 SP działa szybko i skutecznie, po czym znika - zostaje rozłożony przez mikroorganizmy, nie pozostawiając w środowisku metabolitów. Można go również stosować w mieszaninach z innymi środkami ochrony roślin, np. fungicydami (oczywiście przed połączeniem substancji należy upewnić się co do braku przeciwwskazań), przy czym nie są potrzebne żadne adiuwanty, gdyż insektycyd charakteryzuje się bardzo dobrym pokryciem opryskiwanych powierzchni i wysoką wchłanialnością. Szybkie penetrowanie do wnętrza rośliny minimalizuje również ryzyko strat związanych z rozkładem środka pod wpływem światła bądź zmyciem przez deszcz.

Mospilan 20 SP zaleca się do zwalczania mszycy w uprawach sadowniczych, tj.  w jabłoni, gruszy, śliwy, czereśni oraz wiśni, a także brzoskwini i moreli. Likwiduje również inne szkodniki – zwójki oraz inne gąsienice zjadające liście, ogrodnicę niszczylistkę, toczyka gruszowiaczka, pryszczarka jabłoniaka, bawełnicę korówkę. Co więcej, skutecznie zwalcza owocówkę jabłkóweczkę, owocówkę śliwkóweczkę oraz nasionnicę trześniówkę, które powodują robaczywienie owoców.

Szerokie spektrum działania umożliwia efektywne zniszczenie wielu gatunków agrofagów przy pomocy jednego środka.

Zastosowanie Mospilanu 20 SP, tak jak każdego innego insektycydu, powinno być poprzedzone monitoringiem populacji szkodników i określeniem zagrożenia z ich strony przy pomocy progów szkodliwości. Szczegółowe zalecenia co do stosowania środka w uprawach poszczególnych roślin oraz zalecane dawki znajdą Państwo w etykiecie produktu.

Powiązane artykuły

X