komory przechowalnicze rZ ekonomicznego punktu widzenia, w skrzynie na owoce najlepiej zaopatrywać się po zbiorach, gdyż ceny są wtedy najniższe. Jednak w praktyce robimy to najczęściej pod koniec lata, kiedy okazuje się, że stare palety nie nadają się do użytku lub zbiór będzie wyższy, niż przewidywaliśmy. Jakie opakowania oferuje rynek?

Skrzyniopalety drewniane
Ten rodzaj pojemników jest najbardziej popularny głównie ze względu na stosunkowo niską cenę, która waha się w przedziale od 80 do 200 zł. Produkuje się dwa uniwersalne wymiary: 120x100x77 cm oraz 120x100x80 cm. Wykonuje się je z frezowanych desek pochodzących z drzew iglastych (dno i część ładowna) oraz liściastych (tutaj ze względu na twardość drewna dębowego, grabowego oraz bukowego wykorzystuje się je w konstrukcji wzmacniającej). Oczywistym jest, że wytrzymałość i jakość drewna adekwatna jest do ceny, którą będziemy musieli zapłacić. Skrzynie zbijane są gwoździami pierścieniowymi (warto zwrócić uwagę czy nie przebijają się w głąb skrzyni), dodatkowo mogą być one także klejone. Przy zakupie warto wziąć pod uwagę, że drewno będzie się z czasem wypaczać i równe ustawianie w pionowych rzędach przestanie być możliwe, dlatego wybierajmy w miarę możliwości skrzynie obite kątownikami – spowolnią one tempo rozluźniania się konstrukcji skrzyni. Istotny jest także wybór palety. Otóż, paleta stojąca na klockach pozwoli nam na dojazd wózkiem z każdej strony, jeśli wybierzemy tę na kantówce – dojeżdżać będziemy mogli tylko z dwóch stron.
Wadą skrzyń drewnianych jest ich podatność na gnicie, ponieważ z racji, iż będą przechowywać produkty przeznaczone do spożycia, nie można ich impregnować (maksymalna wytrzymałość to 10 lat). Drewno jest także doskonałym siedliskiem grzybów, co sprzyja pogarszaniu się jakości przechowywanych jabłek.

Skrzyniopalety z tworzywa sztucznego
Najczęściej wykonane z polipropylenu lub polietylenu są niezwykle wytrzymałe (ponad 20 lat), odporne na zjawiska atmosferyczne (upał, mróz), nie nasiąkają wodą i nie wypaczają się. Można je łatwo myć, dlatego też nie rozprzestrzeniają się tak choroby przechowalnicze. Jedyną ich wada jest cena oscylująca w granicach 400 zł. Plastikowe skrzyniopalety pozwalają też na bardzo wysokie i stabilne składowanie. Używając takich skrzyń, musimy jednak zwrócić szczególną uwagę na ostrożne obchodzenie się z nimi, ponieważ z większą łatwością mogą się zsunąć z wideł wózka. Ewentualne uszkodzenie ich i pęknięcie plastiku jest też droższe w naprawie, niż przy skrzyni drewnianej.

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin