Dzień Porzeczek i Malin w Masłowicach koło Wielunia

 

W miejscowości Masłowice koło Wielunia (województwo łódzkie) odbył się Dzień Porzeczek i Malin. Do Zakładu Doświadczalnego Oceny Odmian w Masłowicach, pomimo obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa, licznie stawili się goście zainteresowani uprawą owoców.

Miejsce wybrano nie byle jakie – jak informuje pani Halina Topór, dyrektor ośrodka, w masłowickim ZDOO na powierzchni 80 ha rośnie aktualnie 130 odmian porzeczki czarnej, 42 odmiany czerwonej i 18 – białej. Tradycyjnych odmian malin znajdziemy tu 110, zaś powtarzających owocowanie – 20. Na plantacji rosną również różne odmiany truskawek – 250 odmian truskawki tradycyjnej i 20 odmian powtarzających owocowanie, a także 100 odmian borówki wysokiej.

Na 1500 poletek doświadczalnych bada się odmiany już zarejestrowane oraz te, które dopiero ubiegają się o wpis do księgi odmian i są sprawdzane pod kątem OWT (odrębności - wyrównania – trwałości)

Spotkanie było okazją do zdobycia cennej wiedzy. Uczestnicy z zaciekawieniem wysłuchali prezentacji pani dr Agnieszki Orzeł z Hodowli Roślin Jagodowych NIWA. Dotyczył on kierunków hodowli malin oraz problemów, którym muszą dziś stawiać czoła plantatorzy. Odmiany, które wcześniej cieszyły się dużą popularnością, przestają być opłacalne. Spadają ich ceny oraz uzyskiwane plony. Dodatkowym problemem są choroby wirusowe. Aby zachować opłacalnośc produkcji, nie należy obawiać się inwestycji w nowe technologie, czy w mniej popularne kierunki produkcji, jak np. uprawa pod osłonami. Pamiętajmy, że ceny uzyskiwane w lipcu są dużo niższe niż te z maja.

Pan Maciej Dolata, przedstawiciel akcji „Czas na polskie superowoce” zwrócił uwagę na szczególne walory odżywcze owoców jagodowych oraz zachęcił do ich spożywania od maja do października. Przedstawiono również program nawożenia krzewów owocowych przygotowany przez firmę ADOB oraz wytłumaczono rolę chelatów w poprawie przyswajalności składników nawozów.

Patronat nad wydarzeniem objął miesięcznik WiOM – Warzywa i Owoce Miękkie.

Powiązane artykuły