Aronia to superowoc, którego popularność rośnie. W sezonie 2019 piło soki aroniowe lub jadło jej przetwory, przynajmniej raz w tygodniu, 12% Polaków, w samym tylko marcu bieżącego roku aż 11%. Pandemia ustawiła kolejkę po aronię, owoc cieszy się dużą popularnościa na azjatyckich rynkach.

Jako kraj jesteśmy największym producentem aronii oraz eksporterem jej koncentratów, mrożonek i coraz częściej także gotowych produktów aroniowych. Odpowiadamy za ok. 2/3 światowej produkcji. Koncentrat sprzedajemy na świadome jej walorów rynki Azji - do Korei, Japonii i Chin.

Owoce jagodowe są charakterystyczne dla naszego klimatu. Jest to klimat kontynentalny, którego cechą są duże amplitudy temperatur dobowych i rocznych. Dni są ciepłe, a noce zimne. Takich owoców nie da się wyprodukować nad Morzem Śródziemnym, Czarnym czy Atlantykiem. Zimne noce dają nam wybarwienie i dużą ilość antocyjanów.

Aronia uważana jest przez wielu za najzdrowszy owoc świata. Pozostali uważają ją za najsmaczniejsze na świecie lekarstwo. Jest najbogatszym źródłem antocyjanów, silnych antyoksydantów. Zawartość taniny oraz wszystkich bioaktywnych składników pozwala zaliczyć aronię do roślin leczniczych i superowoców. 

Owoce aronii wykorzystuje się do produkcji soków, przecierów, dżemów, konfitur, nektarów, herbat i nalewek. W sokach aronia wykorzystywana jest jako dodatek do innych owoców i znakomity barwnik. W kuchni aronia jest coraz bardziej popularnym dodatkiem do mięsa i drobiu. Wszystkie przetwory z aronii są bardzo bogate w antocyjany.

- Owoce i przetwory z aronii poleca się do powszechnego stosowania przy leczeniu m.in. nadciśnienia, wad wzroku, cukrzycy, najkosztowniejszych chorób cywilizacyjnych.  Jest przydatna jako środek zapobiegawczy i leczniczy przeciw szkodliwemu działaniu promieniowania na organizm. Z tego powodu systematycznie rośnie zainteresowanie aronią i jej przetworami w Japonii, Korei Południowej i Chinach – mówi dr hab. Stanisław Pluta.

Stosowanie superowoców w diecie i w produkcji żywności ma wpływ na kondycję oraz prawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny organizmu. Jakość żywności jest jednym z ważniejszych czynników utrzymania zdrowia i odporności. Branża dąży do tego żeby bogate w antocyjany polskie superowoce stały się elementem codziennej diety Polaków. Dotyczy to przetworów truskawki, malin, borówki, czarnej porzeczki, jagody kamczackiej, świdośliwy, jeżyny, agrestu i aronii. Owoców o dużej wartości odżywczej, smakowej i leczniczej.

Mobilizacja plantatorów aronii

- Rok ubiegły zakończyliśmy sukcesem. To nas mobilizowało do poszukiwania przetworów z aronii. Powstają soki, dżemy, susz czy soki błonnikowe. Generalnie są trzy kierunki przetwórstwa superowoców. Kierunek soków bezpośrednich soki NFC, czyli nie z koncentratu. Kierunek błonnikowych, czyli tzw. smoothie. I kierunek suszenia, mielenia, i podawania antocyjanów w postaci suchej. Do bezpośredniej konsumpcji, ale jako zakapsułowana posypka. W przetwórstwie aronii bardzo ważną rolę odgrywa błonnik, który wpływa na perystaltykę jelit, poprawia samopoczucie i przyswajanie antocyjanów. Sprawia, że w tych przetworach dostarczamy więcej antocyjanów niż czyste owoce – mówi Piotr Nowak, plantator i przetwórca aronii, członek władz Krajowego Zrzeszenia Plantatorów Aronii „Aronia Polska”.

Plantatorzy chcieli zapewnić dostęp do zdrowych i atrakcyjnych sensorycznie produktów z aronii przez cały rok. To się udało po latach badań.

Odnosimy sukces nie tylko wśród polskich konsumentów, walory aronii są też coraz lepiej znane na świecie. Świat poszukuje antyoksydantów, a my możemy swobodnie konkurować z owocami cytrusowymi. Takich walorów prozdrowotnych nie osiąga żaden owoc południa, ani północy. Superowoce są u nas! Musimy uwierzyć, że Polska żywność i polskie owoce, w tym klimacie wyprodukowane, są praktycznie najlepsze na świecie. Każdy dojdzie do tego swoją drogą. Aktualna sytuacja przyśpiesza refleksję– dodaje Piotr Nowak.

Promocja spożycia aronii jest jednym z celów kampanii „Czas na polskie superowoce!” realizowanej prze Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw we współpracy m.in. z Krajowym Zrzeszeniem Plantatorów Aronii ARONIA POLSKA.

Źródło: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw; fot. pixabay

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin