Eksport polskich jabłek na tajwański rynek będzie kontynuowany

 

W dniu 24.11.2020 r. urząd odpowiedzialny w Tajwanie za kwestie fitosanitarne - Biuro Zdrowia Zwierząt i Roślin oraz Kwarantanny (BAPHIQ) poinformował Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa (GIORiN) o wyrażaniu zgody na kontynuowanie eksportu polskich jabłek w sezonie handlowym 2020/2021.

Jednocześnie BAPHIQ zamieściło na swojej stronie internetowej listę zarejestrowanych na ten sezon polskich podmiotów (producentów i pakowalni). Zgodnie z importowymi wymaganiami fitosanitarnymi, uzgodnionymi pomiędzy organizacjami ochrony roślin (NPPO) Polski i Tajwanu, w 2020 r. powinien odbyć się drugi audyt ekspertów tajwańskich (BAPHIQ) w zarejestrowanych w PIORiN miejscach produkcji jabłek - sadach oraz pakowalniach/przechowalniach. Z powodu pandemii COVID-19, powyższa kontrola nie mogła być przeprowadzona w Polsce przez ekspertów BAPHIQ, ale wskazany urząd udzielił uprawnień inspektorom PIORiN, którzy w jego imieniu dokonali inspekcji, opracowując w tym celu stosowną dokumentację, według wskazań BAPHIQ. Przesłane przez GIORiN służbie tajwańskiej dokumenty potwierdzające zrealizowanie kontroli zostały zaakceptowane przez BAPHIQ, w efekcie czego eksport owoców jabłek może być kontynuowany w bieżącym sezonie handlowym 2020/2021.

Przypominamy, że rejestracja podmiotów – sadów oraz pakowalni/przechowalni na eksport jabłek na Tajwan na sezon 2021/2022 powinna być dokonana w wojewódzkich inspektoratach ochrony roślin i nasiennictwa najpóźniej do dnia 30 kwietnia 2021 r.   

Główny Inspektor Andrzej Chodkowski podkreśla, że dzięki dotychczasowym staraniom Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przy współpracy z instytutami branżowymi oraz środowiskiem producentów i eksporterów, dla świeżych owoców - jabłek zostały otwarte rynki następujących krajów: Kanady, Chin, Wietnamu, Kostaryki, Kolumbii, Indii, Tajlandii, Tajwanu i Izraela. Również możliwy jest eksport ziarna pszenicy konsumpcyjnej do Meksyku.

W kwestii działań Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w celu uruchamianiem kolejnych rynków krajów trzecich dla polskich towarów pochodzenia roślinnego, wymagających przeprowadzenia procedury oceny zagrożenia fitosanitarnego (PRA), zostały zakończone prace nad uzgadnianiem wymagań importowych dla świeżych owoców jabłek i gruszek w eksporcie do USA – oczekiwana jest publikacja przepisów przez stronę amerykańską oraz dla mąki żytniej, pszennej i orkiszowej w eksporcie do Chin – oczekiwane jest podpisanie Protokołu przez stronę chińską i polską.

Dyrektor Biura Nadzoru Fitosanitarnego i Współpracy Międzynarodowej GIORiN pani Agnieszka Sahajdak informuje, że zaawansowane negocjacje w zakresie uruchomienia eksportu polskich produktów dotyczą następujących towarów i krajów:

  • świeże owoce borówki wysokiej: Indie i Wietnam
  • świeże owoce – jabłka: Meksyk, Filipiny, Chile (wniosek negocjowany przez Komisję Europejską z udziałem państw członkowskich)
  • mrożone owoce: śliwka, malina, agrest, borówka wysoka, aronia, borówka czarna (jagoda), borówka brusznica (czerwona) - Chiny
  • sadzonki truskawek: USA

 Na wstępnym etapie pozostają wnioski złożone przez Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w następujących krajach:

  • świeże owoce - jabłka: Brazylia i Indonezja
  • świeże owoce borówki wysokiej: Chiny, Indonezja, Tajwan
  • nasiona konsumpcyjne fasoli: Chiny
  • nasiona konopi do siewu: Kostaryka

Źródło: http://piorin.gov.pl/

Powiązane artykuły

Eksport jabłek w listopadzie 2023 r.

Ceny jabłek wspiera wysoki popyt na koncentrat jabłkowy

Eksport polskich jabłek: luty 2021 vs. luty 2022

X