Jak to w końcu jest z polskimi owocami – tanie są czy drogie? Zewsząd słyszy się narzekania na wzrost cen na bazarach i w sklepach. Jabłka przed Bożym Narodzeniem można było kupić w Realu po 1,99 zł/kg, a obecnie kosztują 2,49 zł/kg. Widać więc, że uwagi konsumentów są uzasadnione. Okazuje się jednak, że za większość produktów wciąż jeszcze płacimy mniej niż konsumenci w innych krajach europejskich. Z danych firmy Euromonitor International wynika, że Polacy nie powinni narzekać na ceny żywności – podaje „Rzeczpospolita” w portalu www.rp.pl.

Ocena jednak, podobnie jak w wielu innych przypadkach, zależy od punktu widzenia.

Zagraniczni kontrahenci chętnie kupują polskie jabłka, a tamtejsi konsumenci wybierają nasze produkty z powodu niskiej ceny i dobrej jakości. Cena więc jest według nich atrakcyjna. Polskie jabłka są najtańsze. Włosi i Francuzi muszą za nie zapłacić o 340% więcej. Ponadto mamy najtańsze: herbatę, cukier, pomidory, mleko, mięso drobiowe, mąkę czy masło.
Owoce i warzywa są w Polsce tanie nadal głównie ze względu na niskie koszty produkcji – wyjaśnia Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w portalu www.rp.pl. Ponadto w przypadku np. jabłek, za które płacimy niemal cztery razy mniej niż Francuzi, Włosi czy Szwedzi, nie przywiązujemy tak dużej wagi do opakowania i wyglądu owoców – dodaje.
Dzięki niskiej cenie możemy eksportować nasze produkty, ale mimo tego nasze jabłka deserowe nie podbiły rynków Europy Zachodniej. Odbiorcy wymagają tam jednolitych partii towaru w odpowiednich opakowaniach. W Polsce, gdzie produkcja jest rozdrobniona, trudno spełnić te wymogi – mówi Bożena Nosecka.
W tym momencie znów należy powrócić do punktu widzenia, czyli do konkretnego nabywcy, który w Polsce zarabia znacznie mniej niż we Francji czy Włoszech, a struktura jego wydatków również jest inna, więc trzeba przyjąć jego subiektywne spojrzenie.

Źródło: https://lodz.naszemiasto.pl/artykul/742426,gwaltowne-podwyzki-cen-zywnosci-w-lodzkich-sklepach,id,t.html?kategoria=660
https://biznes.interia.pl/news/polska-chce-podbic-zachod,1583991
https://www.rp.pl/artykul/2,592100.html, Beata Drewnowska, Piotr Mazurkiewicz
 

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia