Nowa pułapka na D.suzukii – dwukrotnie większa skuteczność

malina.e-sadownictwoAmerykańscy naukowcy z laboratorium USDA w Yakima, Peter Landolt i Dong Cha opracowali nowe pułapki na Drosophila suzukii – jednego z najgroźniejszych szkodników owoców miękkich (m.in. malin, truskawek, borówek), który szybko rozprzestrzenia się na świecie, czyniąc duże szkody w produkcji owoców.

W trakcie doświadczeń wyodrębnili oni  substancje chemiczne, które skuteczniej wabią te owady niż dotychczasowe wypełniacze pułapek. Do tej pory monitorowano występowanie D. suzukii za pomocą pułapek, do których wlewano mieszankę wina i octu winnego.  Jednak bardzo szybo pułapki te traciły skuteczność, w związku z ubytkiem substancji lotnych, przyciągających muszki. Poza tym do pułapek wpadały inne owady, utrudniające monitoring, w tym Drosophila melanogaster, czyli pospolita muszka owocowa.  Z wcześniejszych badań wynikało, że osobniki D. suzukii szukają owoców dojrzałych, kierując się m.in. zapachem związanym z substanacjami towarzyszącymi fermentacji.

Naukowcy przetestowali różne substancje chemiczne znajdujace się w mieszance wina i octu, badając, które z nich są najatrakcyjniejsze dla szkodnika. Analizowano także impulsy elektryczne, które przekazywane są przez czółki owadów, w reakcji na różne substancje chemiczne. Najlepszy wynik uzyskano w przypadku kilku z nich, w tym matanolu, etanolu i kwasu octowego. Na zakończenie doświadczeń opracowano nową kompozycję substancji, która okazała się dwukrotnie bardziej skuteczna od poprzedniej. W efekcie na rynek firma Trece wypuściła pułapki o nazwie Pherocon SWD Dual-Lure. Inny producent pułapek Scentry, opracowuje nową konstrukcję o nazwie V2.

Przeczytaj także: Muszka plamoskrzydła - Czy jest już w Polsce?

Powiązane artykuły

X