Ceny truskawek nie rekompensują wzrostu kosztów produkcji

Plantatorzy truskawek z Węgier są rozczarowani tegorocznymi cenami truskawek.

Wprawdzie na rynkach hurtowych zmniejszyła się podaż owoców pochodzących z importu – głównie Hiszpanii i Grecji, to jednak na rynku pojawia się coraz więcej owoców krajowych, co powoduje spadek ceny. Pomimo mniejszej dostępności owoców z powodu przymrozków, tegoroczne ceny, zdaniem producentów, nie rekompensują kosztów produkcji.

W Hiszpanii i Grecji niedługo będzie za gorąco, więc na rynek węgierski nie będą już trafiać duże ilości importowanych towarów. Oczekuje się, że polskie truskawki pojawią się na początku lub w połowie czerwca, plantatorzy mają nadzieję, że do tego czasu węgierski produkt będzie dominował na rynkach.

W miarę upływu sezonu wielkość importu stale spada, a ceny powoli dostosowują się do truskawek węgierskich, których cena obecnie wynosi około 1200 Ft/kg – 14,42 PLN/ 3,30 EUR/kg). 

Coraz cieplejsza wiosenna pogoda powoduje również, że truskawki uprawiane w tunelu szybciej dojrzewają, co również przyspiesza sezon zbioru na zewnątrz, dochodzi więc do kumulacji owoców.

Na rynkach hurtowych plantatorzy muszą stawić czoła szybko zmieniającym się cenom, przy czym cena truskawek krajowych jest zawsze uzależniona od dostępności produktu na rynku. Jednego dnia ich cena wynosi około 1600 Ft/kg – 19,25 PLN/4,17 EUR/kg (8000 Ft/5 kg – 96,23 PLN/ 20,85 EUR/5kg) za duże owoce (powyżej około 2,5 cm) i około 1200 Ft/kg (14,43 PLN/ 3 EUR/kg). ,13) w przypadku mniejszych truskawek, innego truskawki sprzedawane są w cenie poniżej 1000 Ft/kg (12,00 PLN/ 2,61 EUR/kg). Dotyczy to głównie niedzieli i poniedziałku, kiedy na rynki trafia większa liczba owoców, ponieważ w sobotnie wieczory nie ma handlu.

Natomiast w połowie maja cena konsumencka truskawek węgierskich mieści się w przedziale 2000–2500 Ft/kg (24-30 PLN/ 5,21–6,52 EUR/kg), niezależnie od ceny, po jakiej odsprzedający je kupił.

„Truskawek na rynku jest zauważalnie mniej niż w zeszłym roku, ze względu na niekorzystne warunki pogodowe podczas kwitnienia oraz uszkodzenia spowodowane wichurami w lutym. Na obszarze Lajosmizse hodowcy zgłosili również uszkodzenia spowodowane przez lokalne burze z piorunami, ale nie wystąpiły żadne zdarzenia pogodowe, które wpłynęłyby na cały obszar produkcji. Chociaż truskawek jest mniej, ceny nie zmieniły się znacząco w porównaniu do ubiegłego roku, pomimo znacznego wzrostu kosztów produkcji tym roku. Przy mniejszej ilości owoców sprzedawanych po niezmienionych cenach i wyższych kosztach produkcji, perspektywy dla plantatorów są z pewnością bardziej ponure niż w zeszłym roku”- podsumowuje jeden z plantatorów.

Powiązane artykuły

Ceny truskawek na finiszu sezonu [05.07.22]

Już 6,50 zł/kg za truskawki na mrożenie

70 zł za kilogram truskawek. Rekordowe ceny w Estonii

Sadownicy polują

X