Najpopularniejsze owoce lipca

W lipcu najczęściej jedliśmy  jabłka (72%), truskawki i czereśnie (po 65%). Wzrost konsumpcji „lipiec do lipca” zanotowały wszystkie kolejne gatunki owoców jagodowych. Borówka rośnie w tempie 9% rocznie. To wynik o 1 p.p. lepszy od dwuletniej średniej. Dwa lata temu w lipcu jadło borówki 23% Polaków, w ubiegłym roku już 31%, w tym roku 40%. Oddaje to wzrost liczby lipcowych konsumentów borówki z poziomu 7,4 mln przez 10 mln, aż do 13 mln. Porównując lipiec do lipca obok borówki najwięcej zyskały maliny i agrest. Odpowiednio 1,9 mln i 0,6 mln nowych konsumentów. Dla malin w lipcu padł historyczny rekord. Spożycie deklarowało aż 53% populacji, tj. 17,2 mln dorosłych Polaków. Jedzeniu większej ilości warzyw i owoców sprzyja sezonowość. Ponad połowa (55%) Polaków w sezonie na ulubione warzywa i owoce je ich więcej.

W najnowszym badaniu Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw postanowił zapytać Polaków o sytuacje, które sprzyjają jedzeniu większej ilości warzyw i owoców. Okazuje się, że kluczowe są trzy czynniki: dostępność ulubionych gatunków w sezonie, dbałość o zdrowie i możliwość jedzenia warzyw i owoców w postaci smacznych dań.

  • Jedzeniu większej ilości warzyw i owoców sprzyja sezonowość. Ponad połowa (55%) Polaków w sezonie na ulubione warzywa i owoce je ich więcej.
  • Gdy pojawia się pomysł na to, jak podać warzywa i owoce, to są one jedzone bardzo chętnie. Co piąty (19%) respondent je więcej warzyw i owoców, gdy są smacznie przyrządzone i ładnie podane.
  • Kolejną przyczyną jedzenia większej ilości warzyw i owoców jest chęć zadbania o zdrowie i samopoczucie. Uważamy, że warzywa i owoce pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. Co trzeci Polak (31%) je więcej warzyw i owoców, gdy chce poprawić swoją odporność. 16% gdy chce schudnąć. 

W wynikach badania widać, że wyjazdy wakacyjne, czy spędzanie większej ilości czasu poza domem, nie sprzyjają zdrowej diecie i to pomimo większej dostępności sezonowych warzyw i owoców. Choć w badaniu nie odnotowujemy dużych zmian w sposobie odżywiania Polaków w ostatnich miesiącach, to eksperci Kantar Public polecają monitorować wpływ rosnących cen żywności na sposób odżywiania.

Konsumpcja owoców w lipcu

W lipcu w rankingu najczęściej jedzonych owoców prowadziły jabłka (72%), którym nieznacznie ustępowały truskawki i czereśnie (po 65%). To wszystko deklaracje konsumpcji "w tygodniu poprzedzającym badanie".

Lipiec to środek sezonu wiele gatunków. Wiele osób deklarowało, że jedli maliny (53%), wiśnie (43%) i borówki (40%). Po raz pierwszy w naszym zestawieniu pojawił się rokitnik. Spożywanie produktów z tego owocu zadeklarowało 8% badanych.

Największy wzrost deklaracji spożycia w stosunku do lipca zeszłego roku zanotowały wiśnie (15 p.p.), borówki (9 p.p.) i maliny (6 p.p.)

Czas na polskie superowoce!

Borówka od lat rośnie w tempie 8%. To wynik powtarzający się regularnie od początku realizacji badań, czyli od grudnia 2019 r.. Tegoroczne lipcowe badanie pokazuje wzrost większy o jeszcze o 1 p.p.. Lipiec 2022 do lipca 2021 borówka wzrosła o 9 p.p..

Imponujący jest wzrost konsumpcji borówki. W lipcu 2020 roku jadło borówki 23% Polaków, w lipcu 2021 roku - już 31%, w tym roku to poziom 40%. Oddaje to wzrost liczby konsumentów borówki z poziomu 7,4 przez 10 aż to 13 mln.

Rośnie sprzedaż praktycznie wszystkich badanych owoców jagodowych. Największy wzrost liczby konsumentów "lipiec do lipca" zanotowały borówki - o 2,9 mln, maliny o 1,9 mln i agrestu o 0,6 mln. 

W skali 2 lat - lipiec 2022 vs. lipiec 2020 - gatunki te zanotowały wzrost liczby konsumentów. Wiśnie o 6,2 mln, borówki i maliny po 5,5 mln.

Dla malin lipiec wyznaczył historyczny rekord. Spożycie malin deklarowało aż 53% populacji, tj. 17,2 mln dorosłych Polaków.

Mniej niż w lipcu 2021 roku było tylko osób deklarujących, że jedli truskawki. Wpływ na odnotowane wzrosty i spadki deklaracji spożycia może mieć zarówno wcześniejsze niż w dwóch poprzednich latach rozpoczęcie sezonu, jak i nieco późniejszy termin badania. W przypadku jagody kamczackiej na przykład nieco niższe niż przed rokiem deklaracje spożycia w lipcu idą w parze ze znacznie wyższymi deklaracjami spożycia w czerwcu.

Konsumpcja warzyw w lipcu

Na czele lipcowego rankingu najpopularniejszych warzyw znów znalazły się na pomidory. Ich jedzenie w tygodniu poprzedzającym badanie deklaruje 97% badanych – to poziom zbliżony tego sprzed miesiąca, a także tego sprzed roku. Jednocześnie obserwujemy rok do roku spadek częstotliwości jedzenia pomidorów. Przed rokiem 40% badanych jadło je co najmniej cztery razy w tygodniu, teraz odsetek ten zmalał do 34%.

W rankingu popularności kolejne miejsca zajmują tradycyjnie: młode ziemniaki (96%), ogórki (94%) i marchew (84%). Jak zawsze w sezonie rosną deklaracje spożycia kalafiora (66%) i fasoli szparagowej (64%), przy czym fasolę jemy częściej niż przed rokiem. Jej spożycie wzrosło "lipiec od lipca" o 10%.

Owoce i warzywa podczas poszczególnych posiłków

Polacy najczęściej jedzą warzywa i owoce na obiad – 93% osób, które w ogóle jadły ten posiłek.

78% respondentów deklaruje, że w dniu poprzedzającym badanie jadło warzywa i owoce na śniadanie, natomiast 67% na kolację.

Na drugie śniadanie oraz przekąski warzywa i owoce spożywało odpowiednio 58% i 55% Polaków.

Najmniej Polaków jadło warzywa i owoce na podwieczorek (49%). Jest to jednocześnie aż o 10 p.p. więcej niż przed miesiącem, co pokazuje wpływ dostępności sezonowych owoców na to, jak komponujemy ten posiłek.

Najbardziej wartościowym pod względem zawartości warzyw i owoców posiłkiem Polaków jest obiad. W przypadku 45% badanych co najmniej w połowie składa się z warzyw i owoców.

Respondenci najczęściej deklarują spożywanie jedynie warzyw i owoców w przekąskach (17%).

Najrzadziej (27%) co najmniej połowę posiłku stanowiły warzywa i owoce w przypadku kolacji.

Wczoraj na talerzu

Jedynie 14% Polaków odżywiało się w czerwcu zgodnie z zaleceniami dietetyków dotyczącymi spożywania właściwej ilości warzyw i owoców. Wskaźnik „Wczoraj na talerzu” przyjmuje w ich przypadku zalecany poziom.

Mniej niż jedna trzecia (30%) badanych odżywia się nieco gorzej, ale warzywa i owoce są składnikiem większości ich posiłków i zdarza się, choć zbyt rzadko, że stanowią ich połowę.

56% Polaków ma dietę zbyt ubogą w warzywa i owoce, przy czym u 40% jednak pojawiały się one w przynajmniej połowie posiłków (choć za mało). 16% badanych jadło bardzo mało warzyw i owoców, a nawet nie jadło ich wcale.

W wynikach badania widać, że wyjazdy wakacyjne, czy spędzanie większej ilości czasu poza domem, nie sprzyjają zdrowej diecie i to pomimo większej dostępności sezonowych warzyw i owoców. Choć w badaniu nie odnotowujemy dużych zmian w sposobie odżywiania Polaków w ostatnich miesiącach, to warto monitorować wpływ rosnących cen żywności na dietę.

Wskaźnik „Wczoraj na talerzu” przyjął w lipcu wartość 44,1 pkt., czyli był na niskim poziomie. Wskazuje to na niedostateczny udział warzyw i owoców w diecie przeciętnego Polaka. W porównaniu do czerwca wskaźnik ten spadł o 1,2 pkt.

„Wczoraj na talerzu” jest to syntetyczny wskaźnik obrazujący sposób odżywiania się badanych. Przyjmuje on wartości od 0 pkt. (dla osoby, która poprzedniego dnia nie jadła warzyw i owoców w ogóle) do 100 pkt. (dla osoby, w której wszystkich posiłkach warzywa i owoce stanowiły co najmniej połowę).

Wskaźnik powstaje na podstawie odpowiedzi na dwa pytania: Czy warzywa i owoce były obecne w wszystkich posiłkach? Czy warzywa i owoce stanowiły co najmniej połowę spożywanej żywności?

Badanie zrealizowano w dniach 15-20 lipca 2022 r., na reprezentatywnej próbie 1012 Polaków w wieku 15 lat i więcej. Wywiady bezpośrednie w domach respondentów (CAPI).

Kantar pyta respondentów o częstotliwość spożywania ok. 20 gatunków owoców i warzyw w ostatnim tygodniu i o spożywanie warzyw, owoców i ich przetworów podczas poszczególnych posiłków w dniu poprzedzającym badanie.

Źródło: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw 

Powiązane artykuły

X