Norowirusy w akcji

Warto pamiętać, że nie powinno się wylewać zawartości szamb na pola, plantacje i w sadach. Znajdujące się w nich norowirusy są źródłem chorób.

Norowirusy należą do rodziny kaliciwirusów, podobnie jak przenoszony drogą pokarmową wirus zapalenia wątroby typu E. Uznane są za jeden z najistotniejszych czynników powstawania zakażeń pokarmowych o nieustalonej albo wirusowej etiologii, zwłaszcza u dorosłych. Choroba rozwija się w ciągu 1-2 dni od zakażenia. Objawy tj. wymioty i/lub biegunka pojawiają się nagle. Ponadto może wystąpić gorączka, bóle głowy, stawów. U zdrowych dorosłych osób choroba trwa krótko (24-60 godzin) natomiast u małych dzieci biegunka może trwać do tygodnia. Objawy żołądkowo-jelitowe mijają najczęściej bez powikłań.

Wirusy pozbawione są osłonki lipoproteinowej; a tym samym oporne na rozpuszczalniki lipidów i łagodne detergenty, ulegają inaktywacji w środowisku kwaśnym o pH 3- 5. Skuteczne są też związki chloru i woda utleniona. Temperatura 60 stopni C dezaktywuje norowirusy w ciągu 30 minut.
Drogi zakażenia
Zakżenie może nastąpić wskutek niezachowania zasad higieny w czasie kontaktów z chorą osobą lub zanieczyszczonymi przedmiotami. Źródłem infekcji mogą być także świeże lub mrożone warzywa i owoce niepoddane obróbce cieplnej, które mogły ulec zakażeniu norowirusem na etapie zbioru, skupu lub produkcji. Najlepszą metodą wyeliminowania potencjalnego zakażenia jest stosowanie Dobrej Praktyki Rolniczej (GAP) i Produkcyjnej (GMP) oraz Dobrej Praktyki Higienicznej (GHP).
Zasady postępowania dla producentów żywności:
- Woda i gleba na obszarach upraw rolniczych nie mogą być zanieczyszczone fekaliami.
- Woda stosowana do podlewania owoców i warzyw musi spełniać wymagania jakościowe i nie może być skażona fekaliami ludzkimi.
- Uprawy nie mogą być nawożone fekaliami ludzkimi, ani nie wolno wylewać fekaliów do sadów i na plantacje.
– Do mycia żywności należy stosować wodę przeznaczoną do spożycia spełniającą wszystkie wymagania jakościowe.
– Sprzęt używany do zbioru, transportu, przechowywania, sprzedaży i przetwórstwa owoców i warzyw powinien być myty zgodnie z wdrożonymi procedurami mycia i dezynfekcji.
– Najlepiej, aby na każdym etapie produkcji była możliwość prześledzenia drogi surowców i produktów.

Szczegółowe wytyczne, które mogą być stosowane przez producentów żywności, zawarte są w:
Code of hygienic practice for fresh fruits and vegetables (Kodeks praktyki higienicznej dla świeżych
owoców i warzyw ) Cac/rcp 53 – 2003
Recommended international code of practice General principles of food hygiene (Zalecany międzynarodowy
kodeks zasad higieny) Cac/rcp 1-1969, -2003
http://www.codexalimentarius.net/web/standard_list.do?lang=en
 

Powiązane artykuły

X