truskawkakszubska1W miniony weekend na Złotej Górze, nieopodal Brodnicy Górnej, odbył się wielki festyn z okazji truskawkowych żniw. W święcie uczestniczył sekretarz stanu Kazimierz Plocke, który wręczył odznaki honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa”.

Festyn, to przede wszystkim liczne stoiska handlowe i gastronomiczne, prezentacje truskawek kaszubskich, świeżych oraz przetworzonych. To również święto kultury kaszubskiej oraz liczne konkursy z nagrodami. Jedną z atrakcji był konkurs im. Heleny Gruchałowej o puchar wiceministra rolnictwa Kazimierza Plocke, na najlepsze przetwory i desery z truskawek kaszubskich.

Truskawkobranie to największa na Kaszubach impreza plenerowa. Organizowana już od ponad 40 lat zawsze w niedzielę na przełomie czerwca i lipca. Z roku na rok święto Truskawkobrania rozrasta się i przyciąga coraz większe rzesze wystawców i zwiedzających. Główną rolę odgrywają oczywiście truskawki pod najrozmaitszymi postaciami.Truskawka kaszubska została zarejestrowana 28 listopada 2009 r. w unijnym systemie rejestracji i ochrony produktów regionalnych jako Chronione Oznaczenie Geograficzne. Każdego roku odnotowuje się większą liczbę producentów wytwarzających ten szczególny produkt. W bieżącym roku około 50 producentów truskawki kaszubskiej ubiega się o certyfikację swoich upraw.

Źródło: tekst i zdjęcie minrol.gov.pl

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin