List protestacyjny do Stanisława Kalemby - Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Treść listu protestacyjnego, jaki wręczyli sadownicy w kancelarii Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi 17 grudnia 2013 r.

Pragniemy/Pragnę wyrazić szczere oburzenie w związku z kierunkiem prac legislacyjnych przyjętych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jaki obrało ono w grudniu 2012 roku, a dotyczących grup producentów owoców i warzyw. Efektem tego kierunku są przepisy wydane przez Ministra w dniu 12 lipca i 19 września br. Od pewnego czasu zaskakiwani jesteśmy coraz to nowymi niebezpiecznymi dla grup producentów regulacjami prawnymi, które wprowadzają przepisy działające wstecz, wykraczające poza przepisy unijne. Widzimy w tych działaniach ciągłość niebezpiecznego procesu. Szkodliwe działanie tych przepisów spowoduje falę bankructw grup, a co za tym idzie całkowitą destabilizację sektora, zubożenie producentów, a także problemy wielu firm kooperujących, w tym kredytujących grupy Banków Spółdzielczych.

Tak zwane „konsultacje społeczne” dotyczące projektów rozporządzeń, w których ze strony MRiRW udział biorą Pani Bogumiła Kasperowicz, Pan Marian Borek, Pani Karolina Załuska, Pani Małgorzata Dąbrowska i Pan Artur Krakowiak, okazują się fikcją i zwykłą formalnością – zgłaszane przez organizacje branżowe propozycje rozwiązań i regulacji nie zostają w żadnym stopniu uwzględniane, a urzędnicy Ministerstwa pozostają głusi na wszelkie argumenty.

Arogancja władzy, której prawo rządzenia daliśmy wrzucając kartki do urn wyborczych, każe zastanowić się dziś, czyje interesy reprezentują urzędnicy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi? Producentów owoców i warzyw, którzy oddali na nich głos, czy też bliżej nieznanych grup interesów, z powodu, których w opublikowanym rozporządzeniu Ministra z dnia 19 września br. znalazł się dodatkowy zapis o „zrealizowaniu planu w całości”, którego nie było w przekazanych do konsultacji i omawianych projektach.

Poruszenie, jakie wywołała publikacja rozporządzenia oraz szereg podjętych przez organizacje branżowe interwencji, wymusił na Ministerstwie podjęcie prac nad nowelizacją rozporządzenia z dnia 19 września br.

W dniu 11 grudnia trafił do organizacji społecznych projekt nowego zapisu, który jest równie niekorzystny, a może nawet groźniejszy od nowelizowanego.

Mając na uwadze powyższe, wyrażamy nadzieję, że w toku konsultacji społecznych, kończących się 18 grudnia br., a dotyczących nowelizowanego rozporządzenia, nasi przedstawiciele zostaną nie tylko wysłuchani, ale wypracowane zostaną również rozwiązania, zgodne z uprawnionymi oczekiwaniami grup oraz zrzeszonych w nich producentów owoców i warzyw.

Powiązane artykuły

X