Czy dojdzie do infekcji parcha?

 

Prognozy pogody wskazywały na możliwość wystąpienia opadów w piątek nocą (13.04). Mimo silnego wiatru wielu sadowników zdecydowało się na wykonanie oprysków w czwartkowy wieczór, ponieważ tempo wegetacji jest nad wyraz szybkie i każdego dnia następuje znaczny przyrost zielonej tkanki. Jednak opryski nie w każdym przypadku były skuteczne, nawet przy wykorzystaniu różnych technik opryskiwania (mniejsza prędkość, drugi bieg wentylatora, zwiększone obroty WOM) – wiatr po prostu był zbyt silny. Na szczęście, niewielki opad, który nastąpił w nocy sprawił, że infekcja większości lokalizacji była niska. 

Sadownicy szykują się na kolejne pryskanie, wyrażając cichą nadzieję, że teraz pogoda pozwoli lepiej zabezpieczyć drzewa.

Podczas naszej ostatniej rozmowy, doradca sadowniczy Biocont, Pan Piotr Zieliński, zauważał, że jeśli prognozy, co do pogody sprawdzą się i w tym tygodniu wystąpią opady deszczu, może dojść do znaczącej infekcji parcha. „Przy następnym zabiegu (w przyszłym tygodniu tj. 16 tydzień roku) jeśli wystąpi zagrożenie infekcją parcha, prawdopodobnie zastosowany zostanie preparat oparty na ditianonie, w naszym przypadku będzie to Delan 700 WG, w dawce 0,5 kg/ha. Wówczas do mieszaniny dodamy również preparat siarkowy, np. Siarkol 80 WG w dawce (7,5 kg/ha) w celu zabezpieczenia drzew przed mączniakiem. ” Całość TUTAJ

 

Komentarze  

0 #1 Carmenere 2018-04-15 21:22
Gdzie w pt był mały deszcz tam był mały...U mnie - gmina Teresin , padało solidnie a zwilżenie było non stop aż do dnia następnego , zapewne infekcja nie była śladowa.Ratowałem się późnonocnym-wczesnorannym opryskiem ditianonem na mokry liść i myślę że będzie OKi.Dziś warunki były idealne , jak rzadko kiedy wczesną wiosną ... idę spać w komforcie psychicznym :-)
Cytować

Powiązane artykuły

Czy czeka nas parchowy rok?

Skąd parch w sadzie?

Parch A.D. 2023

X