Cenowy „dołek” jabłka przemysłowego już za nami. Najniższa stawka na punktach skupu, jaka obowiązywała w poprzednim tygodniu to 0,45 zł/kg. Obecnie stawki szybko idą w górę. Ceny wzrosły do 0,54 - 0,55 zł/kg. Przy ilościach całosamochodowych niektórzy pośrednicy oferują dziś nawet 0,57 zł/kg.

Najniższa stawka na przetwórniach w momencie największego spadku wynosiła 0,50 zł/kg, co oznaczało około 0,45 zł/kg dla producenta. Potem stawka w zbycie wzrosła o 3 grosze, a trend wzrostowy widoczny był przez pozostałą część tygodnia. Większość jest zdania, że cena nadal będzie szła do góry, z tego względu, że dostawy surowca na skupy nie zwiększają się w ramach postępu zbiorów.

Warto zauważyć, że po obniżkach przemysłu spadły również ceny skupu jabłka deserowego. Każda odmiana staniała średnio o 10 – 30 groszy. W najbliższej przyszłości możemy mieć do czynienia z ciekawą sytuacją. Jeśli przemysł osiągnąłby poziom 0,70 zł/kg, stawka 0,80 zł/kg za kilogram Szampiona od 65 mm, którą proponują obecnie pośrednicy i grupy producenckie będzie mało zachęcająca, tym bardziej, że na skupie otrzymujemy gotówkę praktycznie od ręki. Pytanie, jakie teraz będzie można zadawać, to czy popyt na jabłko przemysłowe wpłynie bezpośrednio na ceny jabłek deserowych?

 

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia