jablka-skrzynka1Sadownicy w Południowym Tyrolu są bardzo zadowoleni ze zbiorów. Nie są tak rewelacyjne jak w 2011 roku, kiedy było o 20 % więcej jabłek, ale wciąż znaczne i gwarantujące zysk, tym bardziej że jakość owoców jest w tym sezonie doskonała.

W 2012 roku w regionie tym zebrano 944, 2 tys. ton jabłek. Z upraw organicznych pochodzi 34 tys. ton. Owocowanie było dobre mimo przymrozków, jakie nawiedziły region w czasie Wielkanocy (minus 4 st. C). Duża część sadów jest tam chroniona nadkoronowym systemem zraszającym, jednak wiatr był silny i doszło do zmrożenia kwiatów. Szczególnie narażone na mróz były odmiany ‘Red Delicious’, ‘Jonagold’ i ‘Pinova’.

Przymrozki nie popsuły humorów sadownikom z Południowego Tyrolu, dlatego że później owoce dobrze wyrastały, wybarwiały się, były wolne od chorób, a teraz mają doskonały smak.
Zebrano około 387 tys. ton ‘Golden Delicious’, 143 tys. ton Gala, 80,1 tys. ton ‘Red Delicious’, a także znaczne ilości ‘Braeburn’, ‘Fuji’, ‘Granny Smith’, ‘Pink Lady’.

Źródło: fruchtportal.de

Najnowsze komentarze

Choroby i szkodniki

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection