Sady w Słowenii bez owoców?

Mrozy, które nawiedziły Słowenię w zeszłym tygodniu, spowodowały szkody w sadach owocowych w całym kraju, a także w winnicach i gajach oliwnych.

„Nigdy wcześniej sadownicy nie znaleźli się w tak trudnej sytuacji” - powiedział Boris Orešek, szef sekcji sadowniczej Izby Rolnictwa i Leśnictwa (KGZS) na internetowej konferencji prasowej, która odbyła się w piątek, po tym jak rekordowo niskie temperatury siały spustoszenie w sadach i plantacjach w całym kraju.

„Z jednej strony mamy chłodnie pełne zeszłorocznych jabłek i gruszek, które trudno sprzedać, z drugiej strony mamy puste sady z powodu mrozu” - powiedział Orešek.

Straty spowodowane są ekstremalnie niskimi temperaturami i długotrwałym mrozem. W regionie Primorska, który ma najłagodniejszy klimat, przymrozki wystąpiły w marcu, w innych częściach kraju na początku zeszłego tygodnia. Najzimniejsze były noce z wtorku na środę i ze środy na czwartek.

Według total-slovenia-news.com uszkodzenie kwiatów jabłoni i gruszy na obszarach Maribor, Celje i Ptuj wynosi 50–70%, podczas gdy udział uszkodzonych kwiatów innych drzew, takich jak brzoskwinie i śliwki wynosi 60–100%.

Na Istrii i Primorskiej nawet warzywa w szklarniach zostały dotknięte temperaturami, które spadły do ​​minus 6,5 stopnia Celsjusza, a na szerszym obszarze Nova Gorica od 80 do100% drzew owocowych jest uszkodzonych.

Andreja Brence, specjalista od sadownictwa z Novo Mesto, określił sytuację w Dolenjskiej, Bela Krajina i Posavje jako „katastrofę”, oceniając, że w tym roku z drzew pestkowych będzie tylko garstka owoców.

Producenci, którzy do ochrony sadów używali zraszaczy antyprzymrozkowych, byli w stanie uratować część plonów, niektórzy uciekali się do palenia ognisk i zamgławianiu, jednak wszystkie te środki są skuteczne tylko do pewnego stopnia. Brence powiedział, że tym razem problemem są wyjątkowo niskie temperatury o tej porze roku, spadające do minus 10 stopni Celsjusza i niższe w niektórych częściach.

Dane z Instytutu Rolnego pokazują, że tylko od 100 do 120 hektarów sadów w Słowenii jest wyposażonych w systemy przeciwprzymrozkowe, co stanowi mniej niż 3% powierzchni wszystkich sadów – powiedział urzędnik instytutu Matej Stopar.

Powiązane artykuły