Regalis® 10 WG – więcej niż regulator wzrostu

Regalis® jest nowoczesnym i interesującym preparatem, czymś więcej niż tylko regulatorem wzrostu.

Jego stosowanie znacznie ułatwia wprowadzenie w życie zaleceń dotyczących prawidłowego prowadzenia sadu. Dzięki stosowaniu Regalisu® możemy szybko osiągnąć równowagę pomiędzy wzrostem drzewa a obfitym owocowaniem.  Zastosowanie tego preparatu pozwala na uzyskanie wyrównanego owocowania (doświadczenia przeprowadzone w niemieckich sadach pokazały, że nawet odmiany owocujące naprzemiennie, pod wpływem Regalisu® owocują regularniej). Bardziej wyrównana jest również wielkość owoców, ponadto obserwujemy zwiększony  udział owoców o wielkości od 70–85 mm. W związku z tym, że po zastosowaniu Regalis® drzewo jest mniejsze, większa ilość światła dociera w głąb korony, a co za tym idzie następuje lepsze wybarwienie owoców. Dodatkową korzyść stanowi fakt, że nakłady na cięcie i późniejsze prowadzenie drzewa są znacznie niższe, możemy zaoszczędzić nawet 20 roboczogodzin na cięciu letnim i do 36 roboczogodzin na cięciu zimowym. Stosowanie Regalisu® poprawia również możliwości  przechowalnicze owoców, zwiększa jędrność owoców i zawartość Ca, co przeciwdziała wystąpieniu gorzkiej plamistości  podskórnej.  Do zabiegów agrotechnicznych prowadzących do uzyskania zrównoważonego rozwoju zaliczamy: odpowiednie nawożenie azotowego, cięcia korzeni, (o ile istnieje taka konieczność) przerzedzanie zawiązków oraz nawadnianie. Stosowanie preparatu Regalis jest jednym z elementów strategii mającej na celu osiągnięcie właściwego balansu pomiędzy wzrostem wegetatywnym a owocowaniem.                                    

W sadach jabłoniowych optymalna jest mała, luźna korona, dzięki której możemy uzyskać wyższą skuteczność stosowanych środków  ochrony roślin i doświetlenie jej wnętrza. Jeżeli uzyskamy takie drzewa, poniesiemy mniejsze nakłady na formowanie i pielęgnację drzew. Dzięki wprowadzeniu większej ilości światła będzie więcej dobrej jakości pąków kwiatowych, a co za tym idzie dobrej jakości owoców. Istotnie wyższa będzie także produktywność asymilacyjna liści. To wszystko wpłynie korzystnie na kondycję sadu. Istotnym czynnikiem jest zwalczanie chorób i szkodników, aby nie wytrąciły one drzewa z równowagi. Należy unikać cięcia przewodnika w czasie pierwszych 5 lat po posadzeniu, aby zapobiec wydawaniu silnych odrostów w części  wierzchołkowej. Trzeba zwracać uwagę na zrównoważone nawożenie, zwłaszcza azotem, zbyt duże jego dawki powodują zbyt silny wzrost pędów.                                                   

Jeżeli przyszłoby nam założyć sad na terenach  do tej pory nieużytkowanych sadowniczo, choć to rzadziej się obecnie zdarza, może okazać się, że w glebie jest zbyt dużo azotu i konieczne będzie cięcie korzeni.  Zabieg ten może okazać się niebezpieczny podczas suchego lata, dlatego zawsze lepiej jest ciąć tylko z jednej strony.                                        

Trochę o Regalisie®  jako o produkcie: jest on produkowany przez firmę BASF  w formie granulatu do sporządzania roztworu w wodzie. Substancję aktywną stanowi  10% proheksadion wapnia. Cząsteczka proheksadionu wapnia w preparacie jest w postaci nieaktywnej, w cieczy roboczej następuje odłączenie cząsteczki wapnia i dopiero wtedy proheksadion staje się środkiem aktywnie działającym. Regalis®  jest zarejestrowany w większości krajów europejskich w uprawie gatunków ziarnkowych (w Niemczech preparat nie jest zarejestrowany w uprawie gruszy).              

Preparat stosuje się w dawce do 2,5 kg/ ha w ciągu sezonu wegetacyjnego dla jabłoni i do 4 kg/ ha dla grusz, jego działanie utrzymuję się przez 4–5 tyg. Zalecane jest stosowanie dawki dzielonej (w Niemczech poleca się dwukrotny zabieg po 1,25kg/ha).  Regalis®   podajemy w dużych dawkach cieczy roboczej minimum 400–600 l/ha. Charakteryzuje się brakiem fitotoksyczności, w doświadczeniach nie stwierdzono poparzeń na żadnej odmianie poddanej działaniu środka. Okres karencji dla preparatu wynosi 55 dni, ale z uwagi na to, iż pierwszy zabieg jest wykonywany na początku wzrostu pędów, drugi po 4–5 tygodniach, do momentu zbioru praktycznie nie ma pozostałości substancji w roślinie. Nie stwierdzono negatywnego wpływu na drapieżne roztocza, czy inne organizmy pożyteczne, w tym również pszczoły. Preparat przemieszcza się przez ksylem, apikalnie, czyli do wierzchołka, całkowity rozpad w glebie wynosi poniżej 24 h, okres połowicznego rozpadu w roślinie wynosi 10–14 dni. Nie stwierdzono problemów przy stosowaniu Regalis® z fungicydami, nie poleca się natomiast łączenia preparatu z insektycydami i nawozami dolistnymi.                 Regalis®  oddziałuje na kilka procesów fizjologicznych , jednym z nich jest hamowanie biosyntezy giberelin, które powoduje ograniczony wzrost pędów, pędy są krótsze o 30 – 50 %, drzewo ma lepszy kształt a to, dodatkowo obniża wydatki związane z  cięciem.                        
Drugie działanie fizjologiczne polega na modyfikacji przebiegu syntezy flawonoidów, co powoduje zwiększenie odporności  rośliny na stres, obserwowano ograniczenie występowania wtórnych zakażeń zarazą ogniową (Erwinia amyolovora). Stwierdzono ponadto mniejsze porażanie przez choroby i szkodniki.          
Trzeci efekt fizjologiczny stanowi hamowanie syntezy etylenu, co poprawia zawiązywanie owoców zwłaszcza w młodych sadach. Odmiana ‘Kanzi’ w 2. roku doświadczenia w porównaniu z kontrolą dała plon wyższy o 60%. Dane te dotyczą sadów młodych, najwyżej 4-letnich, badania przeprowadzono również w sadach 14- i 9-letnich na odmianach ‘Elstar’ i ‘Jonagold’ gdzie zaobserwowano wzrost plonu o ok. 15%.              
                 

Regalis®  daje również dobre rezultaty przy stosowaniu w uprawach śliw i czereśni, ( termin zabiegu wyznacza się na podstawie długości  jednorocznych pędów (4 – 7 cm). U pestkowych zabieg wykonuje się w jednej pełnej dawce, jednakże stosowanie preparatu w tych uprawach jest niedozwolone ze względu na brak rejestracji. Preparat nie wykazuje wystarczającej skuteczności w przypadku brzoskwiń, nektaryn i moreli.

Jak prawidłowo stosować  Regalis®?      
Kluczowym parametrem warunkującym termin stosowania preparatu Regalis jest długość jednorocznych przyrostów. Powinny one mieć 4-7 cm oraz 4-5 w pełni rozwiniętych liści.  Najsilniejszy efekt uzyskujemy w przypadku jednorazowej maks dawki 2,5 kg na ha jednakże nie jest to zalecane, gdyż substancja aktywna preparatu Regalis® działa ok. 4-5 tygodni, więc jeśli zastosujemy preparat  jednorazowo mogą wystąpić nadmierne przyrosty pędów latem.  Najlepsze wyniki uzyskujemy w przypadku stosowania dawek dzielonych (przerwa między zabiegami wynosi około 1 miesiąc).
Dawki Regalisu zawsze należy dostosowywać do warunków panujących w sadzie (należy uwzględnić takie parametry jak: siła wzrostu odmiany, podkładka, wiek drzewa, dostępność wody i składników mineralnych itd. Obecnie w Niemczech prowadzi się badania oparte na kilkukrotnym stosowaniu niższych dawek preparatu. W tym przypadku stosowanie preparatu rozpoczyna się już w fazie późnego różowego pąka.
                                                    

Optymalne warunki do opryskiwania to temperatura 15–25 (30)0C, wysoka wilgotność powietrza i duże zachmurzenie. Wskazane jest również obniżenie pH cieczy roboczej do wartości 4-5,5. Najlepsze efekty uzyskujemy stosując kwasek cytrynowy w stężeniu 0,05-0,1 % cieczy roboczej. Obniżenie pH roztworu  pozytywnie wpływa na  rozpuszczalność proheksadionu wapnia oraz przyspiesza jego pobieranie przez roślinę.

Podsumowując, dzięki stosowaniu preparatu Regalis® można uzyskać obfite, równomierne owocowanie. Regalis® zapewnia: poprawę jakościową i ilościową plonu, zmniejszenie problemu z gorzką plamistością owoców i ograniczenie cięcia drzew. A przecież miło popatrzeć na zrównoważony i przynoszący zyski sad…
Agnieszka Sobczyk
Źródło: wykład Sebastiana Hauptmanna, BASF Agriculture Center, Limburgerhof
 

Powiązane artykuły

X