GeoSort III, czyli sortowanie na najwyższym poziomie

Odbiory stawiają przed sadownikami coraz większe wymagania co do sposobu przygotowania owoców i trudno ich zadowolić. Liczy się nie tylko precyzja sortowania pod względem wielkości, wybarwienia, ale także inne czynniki. Najnowocześniejsze urządzenia dają duże możliwości, jak chociażby sortowanie uwzględniające jakość wewnętrzną owoców. Do takich należy Greefa GeoSort III zainstalowana w dwukondygnacyjnym obiekcie magazynowo-chłodniczym grupy producenckiej Fruit Family w Sadkowie w powiecie grójeckim. SzugajewDostawcą kompletnych urządzeń zapewniających przygotowanie od sortowania wstępnego do odstawienia zapakowanych owoców na zbindowanej skrzyniopalecie jest firma Szugajew-Agri z Milanówka. Jej 20-lecie istnienia połączono z prezentacją działania nowoczesnej sortownicy Greefa oraz urządzeń pakujących Longobardi. Kolejne etapy procesu przygotowywania jabłek do sprzedaży omawiał Piotr Szugajew, właściciel firmy (http://www.youtube.com/watch?v=jC1JYv9eTA8&list=UUByrJ8qYLfKtUPgeMJcmBJA&index=1&feature=plcp).

Sortowanie
GeoSort III jest w pełni zautomatyzowanym urządzeniem modułowym umożliwiającym rozbudowę uwzględniającą konkretne zapotrzebowanie. Dzięki sprawnemu elektronicznemu systemowi ważenia i pomiarów optycznych możliwe jest przesortowanie pod względem wielkości, wybarwienia oraz cech wewnętrznych (np. kwasowość) aż 30 t jabłek w ciągu godziny.

Proces przygotowania do sprzedaży rozpoczyna wodny rozładunek, następnie owoce trafiają na stół inspekcyjny, gdzie są poddawane ocenie zewnętrznej i wewnętrznej. Jednym z elementów jest ważenie jabłek. Precyzja, z jaką się ono odbywa zależy od kalibracji urządzenia i może wynosić nawet 1 g. Rozmiar i kształt owoców określają kamery z dokładnością do 0,1 mm, a następnie uzyskane obrazy są analizowane.

GeoSort III z Sadkowa wyposażono w moduł służący do określania koloru z kamerami i filtrami iQSIII, które „rozpoznają” całą gamę odcieni barw. Wtedy też następuje ocena jednorodności zewnętrznej owoców i sprawne wychwytywanie np. owoców z plami parcha i uszkodzeniami, dzięki zastosowaniu singulatora, który wprawia je w ruch obrotowy. System pomiarowy do określenia parametrów zewnętrznych nosi nazwę iQS4.

GeoSort III w firmie Fruit Family wyposażono w moduł zawierający spektrometr, odpowiedzialny za rozpoznanie jakości wewnętrznej owoców, Inteligent Flavour Analyser (IFA). Światło podczerwone spektrometru, przenikając owoce, określa skład, np. zawartość cukrów, kwasów (możliwość sortowania z podziałem na owoce kwaśne i słodkie), występowanie chorób fizjologicznych jak szklistość miąższu, gorzką plamistość lub inne, a czujniki rejestrują uzyskane dane.

Po zakończenia procesu podziału na klasy jakościowe i oceny wartości wewnętrznej owoce sukcesywnie kierowane są do odpowiedniego kanału wodnego. W efekcie sortowania trafiają one do 20 kanałów wodnych o długości 12 m. Zgromadzone w nich owoce po napełnieniu każdego z nich wypływają do skrzyniopalet, które dostarczane są, a następnie są  odbierane po napełnieniu przez automatyczne urządzenie poruszające się po suwnicy wzdłuż wszystkich kanałów wodnych. Po napełnieniu każda skrzynoioplateta otrzymuje odpowiednią etykietę i transportowana jest na właściwe miejsce. Na tym kończy się sortowanie wstępne. Owoce mogą trafić do przechowywania lub do dalszej dystrybucji.
Greefa GeoSort III to system skomplikowanych urządzeń pracujących w oparciu o program Greefa-iGS, popularny Windows. Jest on kompatybilny jest z programami magazynowymi, co znacznie ułatwia zarządzanie.
Pakowanie
Dalsze przygotowywanie jabłek do sprzedaży odbywa się na liniach pakujących firmy Longobardi. Jest ich w obiekcie 5. Zaprezentowano jak układ podajników na rolkach zapewnia stałą dostawę kartonów (http://www.youtube.com/watch?v=VuJ7ypWXDEE&list=UUByrJ8qYLfKtUPgeMJcmBJA&index=5&feature=plcp), ale pakowanie może odbywać się do różnych pudełek, jedno-, wielowarstwowych, z wytłoczkami, a także do worków foliowych lub luzem, w zależności od zapotrzebowania odbiorcy. Przepustowość urządzania pakującego jest duża, więc kilka osób musi napełniać opakowania, aby nie było spiętrzenia owoców (http://www.youtube.com/watch?v=M9L5u9s_DiA&list=UUByrJ8qYLfKtUPgeMJcmBJA&index=6&feature=plcp). Później taśmociągiem pełne kartony są dostarczane do automatycznego paletyzatora, następuje bindowanie i tak przygotowane owoce odstawiane są zgodnie z rodzajem sortu (http://www.youtube.com/watch?v=lQjgU6YaPRY&list=UUByrJ8qYLfKtUPgeMJcmBJA&index=7&feature=plcp).

Nowoczesne urządzenia zapewniają nie tylko szybkość działania, ale także redukcję zatrudnienia. Co ważne, owoce podczas pasażu przez kompleks podajników i kanały wodne nie są narażone na uszkodzenia mechaniczne i zachowują swoją jakość.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji w zakładce Galeria (autor zdjęć: M. Suchocki)

Powiązane artykuły

Pomimo trudnego sezonu do 60 ton Goldena

Z wizytą w szkółce Johana Nicolai

X