Pomimo trudnego sezonu do 60 ton Goldena

glenartgold1minZbiory jabłek w rejonie grójecko-wareckim są w pełni. Odwiedziliśmy w ich trakcie Pana Grzegorza Lenarta z miejscowości Górki-Izabelin, w gminie Mogielnica, który jest członkiem grupy producentów Fruit Family.

Gospodarstwo o powierzchni 30 hektarów Pan Grzegorz prowadzi razem z 28-letnim synem. W tym tygodniu trwał zbiór jabłek odmiany Golden Delicious z drzew posadzonych 8 lat temu. Jak ocenia sytuację gospodarz -  plony tej odmiany powinny wynieść 50-60 ton/ha. Z drzew, które rosną już dwa lata, zebrano 35 t/ha.

Plon jabłek w gospodarstwie w tym roku jest o ok. 25% mniejszy niż w ubiegłym. Wynika to m.in. ze słabych warunków pogodowych panujących w tym sezonie. Chociaż jabłek jest sporo, to osiągnęły mniejsze rozmiary.

Sytuację w tym roku pogorszyły podtopienia nowych nasadzeń, gdzie w zagłębieniach terenu gromadziła się i zalegała woda. Latem przeszedł także grad, który uszkodził znaczną część jabłek. Jak mówi G. Lenart, z 1,5 ha kwatery Golden Delicious, gdzie jeszcze nie zbierano jabłek, do tej pory wywieziono już ok. 15 t jabłek na przemysł. Po tegorocznym gradobiciu, zdecydowano się na zakup działa przeciwgradowego, które powinno uchronić sad przed zniszczeniami w kolejnych sezonach. Na szczęście drzewa z nowych nasadzeń dorastają, więc poprawią wynik produkcji jabłek w tym gospodarstwie. Stare sady są wymieniane. Z nowych odmian Pan Grzegorz z synem mają w planach posadzenie Red Cap i Red Jonaprince. glenartgold4min

W gospodarstwie w Górkach zbiór odbywa się przy pomocy dwóch kombajnów Zucal, które obsługują obaj synowie Pana Grzegorza. Przy zbiorze pracują dwie brygady, liczące ok. 8 osób. Właściciel sam dowozi puste skrzynipalety i wywozi do chłodni zapełnione. Do pracy wykorzystywana jest miniładowarka Avant. Jabłka przechowywane są w komorach KA o pojemności 150-200 t, które łącznie mieszczą 1000 t owoców. Okres przechowywania kończy się w maju/czerwcu.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć ze zbiorów jabłek w tym gospodarstwie.

Powiązane artykuły

X