Dobroczynek gruszowy w ochronie sadów

dob1Nie musisz stosować drogich środków ochrony, nie musisz stosować olejów parafinowych wystarczy, że zasiedlisz dobroczynka gruszowego w swoim sadzie. Jest to drapieżny roztocz 0,4 mm, który zwalcza przędziorka owocowca, przędziorka chmielowca, pordzewiacza jabłoniowego. Raz dobrze osiedlony pomoże ci co roku utrzymywać na bardzo niskim poziomie ilość szkodników. Zapłodniona samica zimuje w załamaniach kory i już w lutym zaczyna żerować na jaja przędziorka. Jedna samica  niszczy około 8 dorosłych przędziorków w ciągu dnia i 550 przez całe życie (2 do 4 pokoleń przez rok). Dobroczynek może odżywiać się również pokarmem zastępczym tzn. innymi roztoczami, pyłkami kwiatów, strzępkami grzybni, jajami drobnych owadów, dzięki czemu gdy przędziorków jest mało zachowują swoją populacje.

Jest to sprawdzona metoda najbardziej ekonomiczna i ekologiczna.

Opaski z dobroczynkiem zakładamy w połowie stycznia (najpóźniej przełom luty marzec). Nowe nasadzenia (gęste) co drugie drzewko na wysokości 1m . W starszych sadach 2- 3 opaski na drzewo. W opakowaniu opasek- 500 szt.

Dlatego zapraszamy już dziś do składania zamówień:

ACTIV Sp. z o.o., Belsk Duży ul. Kozietulskiego 17
tel. 603 777 893

Dobroczynek gruszowiec (Typhlodromus pyri)

dob2Opis gatunku

Jest to drapieżny roztocz z rodzimy dobroczynkowatych o wielkości ok. 0,4 mm i błyszczącym ciele. Sprawnie porusza się po liściach w poszukiwaniu pokarmu lub przebywa nieruchomo w pobliżu nerwu głównego.

Biologia
Podstawowym pokarmem dobroczynka gruszowca są przędziorki oraz szpeciele. Zimują zapłodnione samice na pędach drzew i krzewów w załamaniach kory i innych kryjówkach. Wiosna wychodzą z kryjówek i opasek, a następnie żerują wysysając ciała przędziorków i szpecieli. Jedna samica niszczy około 8 przędziorków dziennie i około 550 w ciągu życia. Ponadto odżywia się jajami tych szkodników. Dobroczynek może odżywiać się również pokarmem zastępczym tzn.: innymi roztoczami, pyłkiem kwiatowym, strzępkami grzybni, jajami drobnych owadów itp. Zależnie od warunków w ciągu roku rozwija się od 2 do 4 pokoleń.

Zastosowanie
Do utrzymywania na bardzo niskim poziomie przędziorków i szpecili w sadach jabłoniowych i innych uprawach sadowniczych, w których stosuje się selektywne środki chemiczne przeciwko chorobom i szkodnikom (w uprawie ekologicznej i integrowanej). Dobroczynka gruszowca wprowadza się na opaskach filcowych. Na jednej opasce znajduje się 15-20 samic drapieżcy. Na jabłoniach dobroczynek gruszowiec jest stosowany do zwalczania: przędziorka chmielowca (Tetranychus urticae), przędziorka owocowca (Panonychus ulmi), pordzewiacza jabłoniowego (Aculus schlechtendali) i innych.

Sposób zakładania opasek:
•Opaski można zakładać na drzewa już w końcu stycznia, ale najpóźniej do przełomu lutego i marca,
•Na gałęzie w środkowej części korony na wysokości ok. 1 m nad ziemią,
•Przymocować do gałęzi za pomocą zszywacza,
•Zakładać tak, aby etykieta znajdowała się na zewnątrz a druga strona przylegała do pnia. Przechowywanie Najlepiej przechowywać opaski w ciemnym pomieszczeniu gdzie temperatura nie wzrasta powyżej 5oC. Niewielkie spadki temperatury poniżej 0oC nie wpływają na drapieżcę. Dawka 1500 – 3000 opasek na hektar, zależnie od rozpiętości, wysokości i wieku drzew,
•młody sad o uprawie intensywnej: 1-2 opaski, na co drugim drzewie,

 

 

Powiązane artykuły