Belki herbicydowe

Jedną z prac agrotechnicznych w sadach jest prawidłowe utrzymanie gleby. Obecnie w rzędach drzew przeważnie prowadzony jest ugór herbicydowy,

rzadziej czarny ugór, który spotyka się w młodszych nasadzeniach. Do prawidłowego nanoszenia herbicydów służą tzw. belki herbicydowe. Czarny ugór (ugór mechaniczny ) prowadzony jest za pomocą glebogryzarek. Od dawna 20-30 lat temu popularne były belki opracowane przez Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa – Zakład Mechanizacji. Belki montuje sie do zaczepu przedniego ciągnika, wyposażone są w dwie mosiężne asymetryczne końcówki herbicydowe. Istnieje możliwość regulacji odległości między końcówkami a tym samym pasa nieopryskiwanego.
Jeszcze niekiedy spotyka się takie stare konstrukcje można nimi wykonywać zabiegi tylko wtedy, jeśli chwasty są niewielkie lub jeszcze nie wzeszły. Taka możliwość istnieje właśnie teraz jesienią kiedy część chwastów jednorocznych zniszczyły przymrozki, a pozostały chwasty trwałe np. perz. Zawsze jednak istnieje niebezpieczeństwo uszkodzenia liści lub kory młodych drzew.Aby były one jak najmniejsze, ciśnienie powinno oscylować wokół 1,5-2,5 atm. Inne konstrukcje służą sadownikom do opryskiwania w chwili gdy chwasty są większe. Wtedy konieczne zastosowanie jest osłony i elementu przyginającego. Takie belki były już znane już 15 lat temu stosowano wtedy nieprofesjonalne osłony z foli a końcówki były stosowane takie jak w ochronie przed szkodnikami i chorobami. Stosowno duże ilości cieczy roboczej (nawet do 1000 l na ha sadu) popularne wtedy były herbicydy parzące. Zabiegi prowadzone były nie zawsze profesjonalnie, ponieważ herbicydy były bardzo tanie. Sadowników i konstruktorów maszyn i urządzeń do tworzenia nowych konstrukcji zmusiły wysokie ceny herbicydów. Obniżyć koszty produkcji należało poprzez zmianę końcówek oraz zmianę parametrów pracy belek i ciągników. Belki powinny spełniać następujące zadania: nanosić równomiernie herbicyd na chwasty, osłaniać najniżej znajdujące się gałęzie drzew przed szkodliwym działaniem herbicydów w czasie zabiegów.
W ofercie producentów polskich dla sadownictwa produkowane są belki herbicydowe jednostronne bądź dwustronne. Specjalną belką do plantacji krzewów jagodowych: porzeczek, agrestu jest belka herbicydowa TEKLA, której pas natrysku herbicydowego wynosi 1,20 m.
Najczęściej belki montowane są z przodu ciągnika, gdyż ułatwia to obserwację ich pracy. Zaczep belki przystosowany jest do mocowania większości ciągników sadowniczych.
Obecnie produkowane belki mają trwałe osłony są one uchylne przynajmniej dwóch miejscach co chroni młode drzewka przed uszkodzeniem, jednocześnie pozwala dokładnie zniszczyć chwasty w linii rzędów. Podczas wykonywania zabiegu opryskiwania herbicydami chwasty nie powinny być pokryte opadłymi liśćmi. Skuteczność herbicydów obniża silna rosa. Istotne aby po zastosowaniu herbicydów nie spadł deszcz przynajmniej przez 3-4 godziny. Nowoczesne belki herbicydowe są uchylne w jednym bądź dwóch miejscach uchylność występuje w pionie i poziomie.
Odpowiednie użycie sprzętu do opryskiwania zapewnia równomierne opryskanie gleby, i jest bardzo ważne przy stosowaniu herbicydów sadach oraz w jagodnikach. W czasie wykonywania zabiegu wiatr nie powinien znosić cieczy roboczej, szybkość wiatr powinna być mniejsza niż 3 m/s. Odchwaszczanie pozwala utrzymać glebę wolną od chwastów co eliminuje konkurencje o wodę i składniki pokarmowe.
W nowoczesnym gospodarstwie sadowniczym belki herbicydowe są jednym z niezbędnych urządzeń, które pomagają prawidłowo pielęgnować glebę w sadzie. Warto zainwestować w nowoczesne belki herbicydowe, chociaż cena ich jest stosunkowo wysoka. Ceny belek kształtują się od 550 zł do 6900 zł zależnie od rodzaju konstrukcji. Sama belka herbicydowa nie wystarczy aby działała niezawodnie, powinna współpracować z ciągnikiem i opryskiwaczem.

Źródło: Hołownicki R. „Technika Opryskiwania Roślin” , Materiały reklamowe i oferty cenowe „Piomar” Agro-Tech, Materiały reklamowe i oferty cenowe Wiesław Królik, www.jagoda.com.pl, www.insad.pl , materiały własne.

Autorka: mgr inż. Ewa Mianowska

Belki jednostronne (tabela pierwsza), belki dwustronne (tabela poniżej)

Producent

Ilość dysz

Średnia szerokość robocza [m]

Cena brutto [zł]

Uwagi

Ślusarstwo Produkcyjno -Usługowe

 Wiesław Królik

2

0,8

850,00

Zawieszana

3

1,1

900,00

Zawieszana

4

1,4

950,00

Zawieszana

 

3

1,1

1.350,00

Na kółkach i zawieszana

„Jagoda”JPS Tekla

2

1,2

3.350,00

Zawieszana

„Agrola ‘’Zakład Handlowo Produkcyjny

Z. Niegowski

3

 

550,00

Zawieszana

4

-

600,00

Zawieszana

-

-

-

-

-

-

-

-

 

Producent

Ilość dysz

Średnia szerokość robocza [m]

Cena brutto

[zł]

Uwagi

Ślusarstwo Produkcyjno -Usługowe

 Wiesław Królik

2

1,6

1500,00

Zawieszana

3

2,2

1600,00

Zawieszana

4

2,8

1700,00

Zawieszana

 

3

2,2

2700,00

Na kółkach i zawieszana

Jagoda”JPS Tekla

2

1,2

6.900,00

Zawieszana

„Agrola ‘’Zakład Handlowo Produkcyjny

Z. Niegowski

3

-

1000,00

Zawieszana

4

-

1100,00

Zawieszana

-

-

-

-

-

-

-

-


 

Powiązane artykuły

X