Plantatorzy owoców miękkich w gminie Zakroczym

Wywiad z Jackiem i Agnieszką, młodymi plantatorami owoców miękkich, mieszkającymi w gminie Zakroczym woj. mazowieckie,

prowadzącymi gospodarstwo o wielkości 8,99 ha.
Jaki profil produkcji jest w Państwa gospodarstwie?
Zajmujemy się głównie produkcją truskawek (3 ha), ponadto marchwi (0,5 ha), ziemniaków (2 ha), pozostałą część stanowią zboża.
Od kiedy prowadzicie samodzielnie gospodarstwo?
Samodzielnie zajmujemy się tą produkcją od 10 lat, czyli od momentu przejęcia gospodarstwa od rodziców. Już 25 lat temu rodzice uprawiali truskawki, pomagaliśmy im w pracach pielęgnacyjnych i zbiorach.
Jakie odmiany występują obecnie w nasadzeniu i dlaczego te a nie inne?
Uprawiamy dwie odmiany truskawek – 'Honeoye' i 'Onebor'. 'Honeoye' jest odmianą wczesną i najlepiej nadaje się na zbiór przyspieszony. W tym celu przeważnie przykrywa się je folią lub włókniną. Ta odmiana jest stosunkowo mało wrażliwa na szarą pleśń, która jest podstawową chorobą atakującą truskawki. W roku 2010 odmiana 'Honeoye' była uprawiana na powierzchni 2 ha, natomiast 'Onebor' na 1 ha. Tę ostatnią uprawiamy, dlatego że owoce są dużej wielkości i dobrze znoszą transport. Truskawki rosną na polu 4 lata, a stanowisko w zmianowaniu jest co 2, 3 lata po uprawach zbożowych, stąd w płodozmianie uprawy zbożowe. Kilka lat temu jeszcze uprawialiśmy jeszcze odmiany: 'Dukat', 'Kent', 'Elkat', które się nie sprawdziły ('Dukat' i 'Elkat' słabo znosiły transport, natomiast 'Kent' szybko drobniał).


Jakie są Wasze plany na następne lata?
Chcielibyśmy powiększyć gospodarstwo, ale cena hektara ziemi jest w naszym rejonie wysoka i wynosi 50 tys. zł. Położenie gospodarstwa jest bardzo atrakcyjne przy trasie do Warszawy i dlatego jest ona taka. Nie możemy sobie pozwolić na taki wydatek. Poza tym jest mało ziemi do sprzedaży i do wydzierżawienia.
Gdzie i komu sprzedajecie truskawki?
Sprzedane są kupcom (przeważnie pośrednikom) na targowisku gminnym w Przybojewie Nowym.
Jaka jest opłacalność produkcji truskawek?
Uprawa truskawek staje się coraz mniej opłacalna ze względu na zwiększające się nasadzenia, rosnące koszty produkcji i niestabilne ceny tych owoców, również często występują trudne warunki pogodowe. Naszym zdaniem minimalna opłacalna cena to 2 zł za kg owoców.
Ile czasu poświęcacie pracy w gospodarstwie?
W okresie letnim, kiedy są zbiory truskawek, pracujemy całe dnie, tzn. od 6 rano do 22 wieczorem. Zebrane truskawki trzeba załadować i sprzedawać na bieżąco, ponieważ tracą one swoją wartość handlową i mogą się zepsuć całkowicie. Natomiast zimą jest mniej pracy, ewentualnie przebieranie i sortowanie warzyw.
Co zmieniło się w agrotechnice owoców miękkich, w sposobie przechowywania i dystrybucji?
W uprawie truskawek w naszym gospodarstwie dużo się zmieniło. Kiedyś truskawki sadziliśmy ręcznie, w tej chwili mechanicznie, ponadto posiadamy deszczownię, dzięki której możemy je w czasie suszy podlewać, co ma ogromny wpływ na plon i jakość owoców. Wcześniej wszystkie truskawki sprzedawaliśmy na punktach skupu, w tej chwili większość owoców trafia przez pośredników do bezpośredniej konsumpcji.
Jakim parkiem maszynowym dysponujecie?
Mamy opryskiwacz ciągnikowy Pilmet (30 lat), rozrzutnik obornika Czarna Białostocka (28 lat), glebogryzarkę 2 szt. typowe do uprawy międzyrzędowej w truskawkach Unia Grudziądz (30 lat), Akpil (12 lat), pielnik konstrukcja własna (5 lat), brona talerzowa Akpil (10 lat), brona średnia trzypolowa i pięciopolowa Unia Grudziądz (35 lat), brona chwastownik konstrukcja własna (1 rok), agregat uprawowy z podwójnym wałem strunowym Bomet (5 lat), kultywator Unia Grudziądz (25 lat), rozdrabniacz bijakowy MCMS (1 rok), rozsiewacz nawozów Unia Grudziądz (20 lat), sadzarka do sadzenia TRUSKAWEK Sipma (5 lat), kosiarka do trawy (30 lat), deszczownia szpulowa Łukomet (4 lata), ciągniki: Ursus C330 (35 lat), Ursus 3512 (16 lat), pług trzyskibowy Unia Grudziądz (15 lat) i inne.


Jakie plany rozwoju gospodarstwa na lata przyszłe?
Chcielibyśmy zakupić opryskiwacz z pomocniczym strumieniem powietrza, również założyć nawodnienie kropelkowe z fertygacją.
Czym zajmuje się Pan, a czym Pana żona?
Mamy syna więc żona zajmuje się synem i domem, a ja pracą w gospodarstwie.
Dziękuje za rozmowę
Ewa Mianowska




 

Powiązane artykuły

X