Zmiany w doborze insektycydów w 2011 roku – dokończenie

W 2010 roku zwójkówki licznie występowały w Polsce Centralnej, między innymi w rejonie grójeckim.

W sadach, w których plonowanie było niskie i zaprzestano zwalczania tych szkodników, presja tych szkodników była duża. Od wiosny do zbioru owoców dawały się we znaki zwójki siatkóweczka i bukóweczka. Jeszcze na początku września następowały loty motyli, a bywało, że sadownicy już w sierpniu kończyli ochronę przeciwko zwójkówkom. Klimat ociepla się i lot motyli się wydłuża, zwłaszcza gdy sierpień jest ciepły. Do zwalczania zwójkówek w Integrowanej Produkcji stosowano np. Steward, Runner, Calypso, a w tradycyjnej produkcji także pyretroidy. Należy używać środków ze wszystkich grup chemicznych i wykonać 3, 4 zabiegi na zwójkówki, nie pomijając ostatniego późnoletniego opryskiwania.

Na miodówki w gruszach od 2011 roku będzie mogła być stosowana abamectyna – Acaramik 018 EC.
Jest to środek owadobójczy i przędziorkobójczy o działaniu kontaktowym i żołądkowym, przeznaczony do zwalczania owadów szkodliwych w sadach oraz przędziorków w uprawach warzyw. Na roślinie działa wgłębnie. Jest skuteczny na miodówkę gruszową plamistą w dawce 0,75 l/ha. Należy opryskiwać drzewa w okresie składania jaj i na początku wylęgania się larw, tj. przed kwitnieniem grusz, po kwitnieniu albo w drugiej lub trzeciej dekadzie czerwca. Wymaga specyficznych warunków (rozkłada się świetle) i lepiej go stosować wieczorem, tak jak inne środki wykazujące tę cechę, np. Omite i Pirimor. W okresie bezlistnym na miodówkę można zastosować pyretroidy.

Pordzewiacz śliwowy pojawia się na wiśniach i liście na spodzie stają się szare. Po zbiorze owoców bez obaw o przekroczenie norm pozostałości w owocach można zastosować wszystkie środki na szpeciele, a wiosną ich obecność nie zaznaczy się.

Z nasionnicą sytuacja pogarsza się z powodu coraz liczniejszego występowania (i na coraz większym obszarze) nowego gatunku nasionnicy, który jest groźniejszy od swojej poprzedniczki, szybciej się rozmnaża, a poszczególne pokolenia są bardziej liczne. Czasami trzeba sięgnąć do pyretroidów o 7-dniowym okresie karencji do zwalczania much, jeśli środki z innej grupy mają 14-dniowy okres karencji, a koniecznie trzeba wykonać zabieg. Pyretroidy można jednak stosować z sadach jednoodmianowych o tym samym terminie dojrzewania owoców. Pułapki powieszone w sadzie (nawet co 5 drzewo czereśniowe) nie wystarczą do zwalczenia nasionnicy w przypadku nasilonego jej występowania.

Źródło: nieautoryzowany wykład dr Alicji Maciesiak z ISK wygłoszony podczas Forum Doradców Bayera
 

Powiązane artykuły

X