Przerzedzanie zawiązków

Koniec kwitnienia i tuż po nim
Programy przerzedzania zawiązków: zastosowanie mieszaniny 1,5-procentowego roztworu mocznika z 0,025-procentowym udziałem Pomonitu Super 050 SL.
Termin zabiegu: Zabieg należy wykonać tuż po kwitnieniu tzn. wówczas kiedy ok. 80% płatków kwiatowych już opadnie! Ilość wody: 1000 do 1500 l cieczy na 1 ha. Program szczególnie przydatny dla grupy odmian drobnoowocowych, ze względu na fakt dużego wpływu na zwiększenie średnicy owoców! Z tego też względu nie wskazane jest stosowanie tego programu dla odmian z grupy Jonagold, Gloster, czy Ligol.
Zalety: 1) Jest to jedyny program, który możemy stosowa w lata z zimnymi wiosnami, tzn. takimi, gdy temperatury w trakcie dnia są niższe od 16oC. 2) Na drzewach pozostają nam najcenniejsze owoce (powstałe z kwiatów królewskich); 3) Pobudzamy liczniejsze zakładanie pąków kwiatowych na rok następny; 4) Osiągamy znacznie lepszą jakość owoców.
Wady programu: Sadownikom z zmiłowania jak najbardziej ten program polecam (jest bardzo skuteczny!), jednak odradzam wchodzenie do tego sadu w ciągu 4-5dni bezpośrednio po zabiegu! Sad wygląda jak spalony, wszystkie liście są zwiędnięte, zdaje się, że drzewa płaczą! Więc lepiej tego nie widzieć! Jednak po kilku dniach wszystko powraca do normy, a liście ponownie nabierają turgoru.

Etefon

Kolejne możliwe do zastosowania programy przerzedzana zawiązków jabłoni i grusz są oparte na preparatach zawierających etefon. Do wyboru mamy obecnie jeden preparat: AGROSTYM 480 SL.
W pierwszym wariancie, stosuje się go w dawce od 40 do 60 ml/ 100 l wody. Termin zabiegu: Tuż po przekwitnięciu kwiatów królewskich tzn. tuż po opadnięciu około 80% płatków kwiatowych. Ilość cieczy roboczej: od 1000 do 1500 l wody na 1 ha. Warunki klimatyczne w trakcie zabiegu: Bezwzględnie wymaga się by temperatura w trakcie zabiegu i w kilku godzinach po nim, wynosiła od 18oC do 24 o C, a operacja słoneczna musi być bardzo silna. Jest to program, który polecam szczególnie do przerzedzania grupy odmian wielkoowocowych z tendencją do przemienności owocowania. Zwiększa on dodatkowo ilość pąków kwiatowych na kolejny rok. Nie polecam go do przerzedzania zawiązków odmian Szampion, Pinova i Golden Delicious, ponieważ często znaczna część zawiązków tych odmian pozostaje później na drzewie w postaci tzw. „pigmejów”.
Ten program przerzedzania ma niemalże same zalety: 1) Na drzewach pozostają nam najcenniejsze owoce (powstałe z kwiatów królewskich); 2) Nie dopuszczamy lub bardzo mocno ograniczamy zawiązanie owoców ze słabszych kwiatów; 3) Pobudzamy liczniejsze (o około 30% większe) zakładanie pąków kwiatowych na rok następny; 4) Osiągamy znacznie lepszą jakość owoców; 5) U wszystkich odmian (poza Ligolem) unikamy przemienności owocowania; 5) U odmian silnie rosnących, etefon ogranicza wzrost pędów wegetatywnych.
Wady: Praktyka wykazuje, że po czterech latach stosowania tego programu, należy zrobić roczną przerwę, ponieważ zwykle w piątym roku stosowania tego programu, jabłka są nienaturalnie spłaszczone!

Drugi z programów etefonowych zakłada zastosowanie preparatu AGROSTYM 480 SL w dawce 25 ml na 100 l wody + od 25 do 40 ml na 100 l wody Pomonitu Super 050 SL (dawka Pomonitu Super 050 SL jest zależna od stopnia reakcji odmiany na chemiczne przerzedzanie). Za 7-10 dni należy zastosować AGROSTYM 480 SL w dawce 20 ml/100 l wody, a za kolejne 7-10 dni 15 ml/100 l wody.Ten program również polecam szczególnie do przerzedzania grupy odmian wielkoowocowych z tendencją do przemienności owocowania. Zwiększa on dodatkowo ilość pąków kwiatowych na kolejny rok. Nie polecam go do przerzedzania zawiązków odmian Szampion, Pinova i Golden Delicious, ponieważ często znaczna część zawiązków tych odmian pozostaje później na drzewie w postaci tzw. „pigmejów”. Termin I zabiegu: Tuż po opadnięciu około 80% płatków kwiatowych. Ilość cieczy roboczej: od 1000 do 1500 l wody na 1 ha. Warunki klimatyczne w trakcie zabiegu: Bezwzględnie wymaga się by temperatura w trakcie zabiegu i w kilku godzinach po nim, wynosiła od 16oC do 24 o C, a i operacja słoneczna powinna być silna. Ten program przerzedzania ma podobne zalety jak program poprzedni.
Wady: Podobnie jak w wyżej omawianym programie etofonowym, po czterech latach ciągłego stosowania, należy przerwać przynajmniej na 1 rok stosowanie AGROSTYMu 480 SL, by uniknąć nadmiernego spłaszczenia jabłek.

Kolejny program przerzedzania oparty jest o Paturyl 100 SL (zawiera 100g benzyloadeniny). Jest to substancja, która przedłuża okres podziałów komórkowych w zawiązkach. Dlatego przodujący sadownicy najczęściej stosują Paturyl 100 SL do przerzedzania zawiązków Golden Deliciousa (odmiany, za którą uzyskuje się najwyższe ceny). Po tym zabiegu, jabłka Golden Deliciousa są wydłużone, szerokie przy kielichu. Takie jabłka nadają się na eksport do Austrii czy Włoch, czyli na rynki które są najbardziej wymagające. Termin stosowania: Paturyl 100 SL stosuje się w okresie, gdy zawiązki z kwiatów królewskich mają od 10 do 12 mm średnicy. Ilość cieczy roboczej: od 1000 do 1500 l wody na 1 ha sadu. Dawka preparatu na 1 ha: Od 0,50 do 1 l/ha. Warunki klimatyczne: Zabieg należy wykonać w godzinach południowych, tak by w czasie wykonywania i przez 5-6 godzin po zabiegu temperatura nie powinna być niższa niż 18oC i nie wyższa niż 24 o C. Uwaga: W celu lepszej i łatwiejszej absorpcji benzyloadeniny, na 500 l wody należy dodać 1 kg fosforanu amonu. Zaznaczyć również należy, że jest to najdroższy program chemicznego przerzedzania zawiązków. Z całą pewnością nie warto go stosować w kwaterach z odmianą Idared. Natomiast w kwaterze z Golden Deliciousem z całym przekonaniem szczerze go polecam!!!
ZALETY: 1) Na drzewach pozostają nam najczęściej najcenniejsze owoce (powstałe z kwiatów królewskich); 2) Osiągamy znacznie lepszą jakość owoców; 3) Znacznie ograniczamy wysokość nakładów na siłę roboczą; 4) Program cechuje się wysoką skutecznością zabiegu.

Ostatnim programem przerzedzania chemicznego zawiązków jabłek i gruszek jest możliwość zastosowania preparatu Bioprzerzedzacz 060 SL, który zawiera 50g benzyloadeniny i 10 g kwasu1 - 1-naftylooctoego w 1 l. Termin stosowania: Bioprzerzedzacz 060 SL stosuje się w okresie, gdy zawiązki z kwiatów królewskich mają od 10 do 12 mm średnicy. Ilość cieczy roboczej: od 1000 do 1500 l wody na 1 ha sadu. Dawka preparatu na 1 ha: Od 0,75 do 0,90 l/ha. Warunki klimatyczne: Zabieg należy wykonać w godzinach południowych, tak by w czasie wykonywania i przez 5-6 godzin po zabiegu temperatura nie powinna być niższa niż 18oC i nie wyższa niż 24 o C.
Uwaga: W celu lepszej i łatwiejszej absorpcji benzyloadeniny, na 500 l wody należy dodać 1 kg fosforanu amonu. Zaznaczyć również należy, że jest to najpóźniejszy program chemicznego przerzedzania zawiązków. Z całą pewnością, program ten nie wpłynie w tak dużym stopniu na zwiększone zakładanie pąków kwiatowych na rok następny jak wcześniej stosowane programy, ale warto go stosować, ponieważ znacznie zmniejszy nakłady na najem siły roboczej na przerzedzanie ręczne! Dlatego z całym przekonaniem szczerze go polecam!!! ZALETY: 1) Na drzewach pozostają nam najczęściej najcenniejsze owoce (powstałe z kwiatów królewskich); 2) Osiągamy znacznie lepszą jakość owoców; 3) Znacznie ograniczamy wysokość nakładów na siłę roboczą; 4) Program cechuje się wysoką skutecznością zabiegu.
Uwaga do wszystkich programów przerzedzania: Wymienione wyżej dawki preparatów stosujemy w temperaturach od 16 do 240C. Jeśli temperatura powietrza w czasie wykonywania zabiegu wynosi 240C-280C dawki preparatów należy obniżyć o 20%!

Odmiany przemiennie owocujące

 Dla odmian z tendencją do przemiennego owocowania (cała grupa Jonagolda, Ligol, Cortland, Elstar i sporty, Rubin i jego sporty, Paula Red, Lobo) w kwaterach bardzo obficie kwitnących KONIECZNIE TRZEBA ZASTOSOWAĆ program etefonowy:

 I. zabieg (wykonuje się dopołudnia w słońce, w temperaturze co najmniej 160C, w dużej ilości wody, w momencie kiedy 80% płatków kwiatowych opadnie – stosuje się 250ml/ha Agrostymu);

 II. zabieg w 10-14 dni później stosujemy 200 ml/ha Agrostym i dodajemy go do preparatu grzybobójczego,

 III. zabieg w 10-14 dni później stosujemy 150 ml/ha Agrostymu i dodajemy go do preparatu grzybobójczego,

 Uwaga: Programu nie należy stosować w odmianach słabo rosnących jak np. Szampion.

 Program belgijski

 W sadach gruszowych, w których rozpoczęto realizację programu belgijskiego należy go nadal kontynuować!

 Program polski

  Należy zastosować 0,125 ml zwilżacza Silwet lub Super zwilżacz + Actara 25 WG- 0,2 kg/ha; Acaramik 018 EC (0,75l/ha); Dimilin 480 SC (0,3-0,375 l/ha) Rimon 100 EC (0,75lha); Agricolle (3l/ha)

 Sandomierz; dnia 10.05.2011 roku, opracowanie: Adam Fura, Spotkanie Grupy Doradztwa Celowego - wskazówki z dnia 11-15.05.2011r. -

Powiązane artykuły

Sadownicy polują

X