Komunikat sadowniczy SKS XII 2011-09-16

1. Nawożenie dolistne
W obecnym sezonie obserwuje się trudności z wybarwianiem niektórych odmian jabłek. Dotyczy to zwłaszcza Szampiona i Jonagoldów. Z tego powodu, wielu sadowników decyduje się na opóźnienie zbioru w takich kwaterach. Zjawisko takie niesie ze sobą jednak istotne ryzyko przetrzymania owoców na drzewie, co istotnie może wpłynąć na długość ich przechowywania. Należy zwrócić baczną uwagę na przestrzeganie właściwego terminu zbioru owoców w obecnym sezonie!
a) Na kwaterach, gdzie istnieje ryzyko wystąpienia gorzkiej plamistości podskórnej nadal wykonujemy zabiegi produktami wapniowymi. Zabiegi takie można przeprowadzać praktycznie do dnia zbioru.
b) Ze względu na trudne wybarwienia należy również kontynuować zabiegi produktem MKP w mieszaninie z 2 kg mocznika i 0,15 kg siarczanu cynku.
c) Wymienione powyżej zabiegi warto wykonywać nawet po każdej przerywce owoców.

2. Ochrona przedzbiorcza
Tegoroczne warunki pogodowe wyjątkowo sprzyjają rozwojowi chorób przechowalniczych. Chłodna i wilgotna pogoda w okresie kwitnienia doprowadziła do silnego rozwoju szarej pleśni, której objawy, w postaci suchej zgnilizny przykielichowej, już widać w sadzie. Prawdopodobnie choroba ta będzie dużym zagrożeniem dla owoców również w okresie ich przechowywania.
Ta jak już wcześniej sygnalizowaliśmy obecnie prognozuje się szczególnie duże zagrożenie ze strony grzybów z rodzaju Pezicula spp., wywołujących gorzką zgniliznę owoców. Należy obecnie zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie zabezpieczenie owoców zwłaszcza przed tym zagrożeniem.
Obecnie najskuteczniejszą ochroną zapewnia nowy fungicyd Bellis, który na odmianach wrażliwych na gorzką zgnilizna powinien być zastosowany 2X w okresie przedzbiorczym w taki sposób, by zachować 7dniową karencję.

3. Zwalczanie szkodników
Obecnie można zaobserwować pojawienie się w sadach, żerujących gąsienic zwójki bukóweczki. Ze wzglądu na długi okres karencji nie powinniśmy już używać produktów z grupy neonikotynoidów, ani tym bardziej preparatu Runner czy Steward. Obecnie , w przypadku silnego zagrożenia ze strony zwókówek jedyna grupą insektycydów, którą można w miarę bezpiecznie zastosować w sadzie są pyretroidy. W przypadku tych produktów należy również pamiętać o okresie karencji ich
niekorzystnym wpływie na faunę pożyteczną, oraz o niedopuszczeniu ich do systemu IPO.

POZDRAWIAMY
SKS - System Komunikatów Sadowniczych, to zbiór zaleceń agrotechnicznych przygotowywanych przez doradców z FRUITAKADEMI przy współpracy z Zakładem Ochrony Roślin Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz z holenderską firmą doradczą FruitConsult.
Program realizowany przy współudziale władz samorządowych gmin: Belsk Duży, Błędów, Goszczyn, Góra Kalwaria, Grójec, Jasieniec, Magnuszew, Mogielnica, Chynów, Pniewy, Sadkowice, Tarczyn, Warka, Wilga. System jest finansowany przez Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka
 

Powiązane artykuły

Bezpieczne przechowywanie środków ochrony roślin

Jak szybko spisać sad?

X