Czy twój opryskiwacz jest bezpieczny dla środowiska?

zoltyopryskiwaczSadownicy, a także producenci opryskiwaczy mogą skorzystać z nowego narzędzia – aplikacji EOS, pozwalającej ocenić, w jakim stopniu opryskiwacz jest bezpieczny dla środowiska. O stopniu skażenia zewnętrznego, wewnętrznego, stracie cieczy włączając znoszenie, a także o pozostałościach informuje system zaprojektowany w ramach TOPPS-EOS, dostępny również w polskiej wersji językowej na stronie www.topps-eos.org.

W aplikacji tej użytkownik opryskiwacza zaznacza w poszczególnych obszarach ryzyka i problemów odpowiednie rozwiązania techniczne.  Po każdym wyborze aplikacja automatycznie prezentuje wynik indeksu EOS. Program uzupełniony jest o liczne okna pomocy z dodatkowymi informacjami, grafikami, czy cytatami z odpowiednich norm CEN i ISO.

Uzupełnieniem aplikacji EOS jest publikacja EOS Handbook – Environmental Optimizer Sprayer – Background and Documentation, do pobrania w pliku pdf. Jest to ilustrowany podręcznik zawierający opisy różnych rozwiązań technicznych opryskiwaczy sadowniczych i polowych, oraz ich znaczenia dla bezpieczeństwa środowiska w czasie wykonywania zabiegów ochrony roślin.

Aplikacja EOS powstała przy współpracy różnych jednostek naukowo-badawczych z Europy, w tym Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.

Powiązane artykuły

Murawa z samosiewu czy zasiew celowy?

W chwasty wrzątkiem