Zalecenia sadownicze UPL z dnia: 22.05.2023

Przez dłuższy okres czasu spodziewana jest ciepła i bezwietrza pogoda (opady raczej krótko trwające), a takie warunki atmosferyczne są bardzo sprzyjające do zastosowania regulatorów wzrostu roślin w uprawie drzew ziarnkowych.

Jabłoń / Grusza

W fazie po kwitnieniu, od fazy opadania płatków kwiatowych (BBCH 69-70) do fazy 30-40 dni po kwitnieniu (BBCH 71-73) zaleca się zastosować program giberelinowy ograniczający ordzawienia na skórce i wygładzający jej powierzchnię, szczególnie w kwaterach, które doświadczyły wiosennych przymrozków i na odmiany podatne, w postaci preparatów:

- Promalin (0,25-0,3 l/ha) – ‘GOLDEN DELICIOUS’, ‘PINOVA’, ‘GALA’ i sporty, ‘SAMPION’ i sporty, ‘PAULARED’ oraz grusze

- Regulex 10 SG (0,02-0,025 kg/ha) - ‘JONAGOLD’ i sporty, ‘LIGOL’ i sporty, ‘IDARED’ i sporty, ‘CORTLAND’.

UWAGI:

- powtórzyć za 7-10 dni, uwzględnić wcześniejsze zabiegi regulatorami wzrostu po przymrozkach (sezonowa dawka Promalin – 1,0-1,25 l/ha, a Regulex 10 SG – 0,1 kg/ha – bardzo ważne na ‘JONAGOLD’ i sporty, ‘LIGOL’ i sporty, ryzyko przemienności owocowania),

- zalecana ilość wody: 500 l/ha i zakwaszanie wody tylko w przypadku pH od 8 i więcej,

- minimalna temperatura aplikacji 15-16°C (aplikacja na dzień),

- zachować odstęp minimum 1-2 dni od proheksadionu wapnia i 2-3 dni od benzyloadeniny (np. MaxCel),

- można tworzyć mieszaniny z: biostymulatorem BM START czy aminokwasami (lepsze i szybsze wchłanianie), fungicydami (np. Captan 80 WDG / Malvin 80 WDG, Plantivax / Vaxiplant SL / Laminone, dolistnymi nawozami fosforowymi, fosforo-potasowymi, magnezowymi itd.,

- nie wskazane łączyć z dolistnymi nawozami borowymi lub wapniowymi !!!

W kwaterach jabłoni (‘JONAGOLD’ i sporty, ‘SAMPION’ i sporty, ‘LIGOL’ i sporty czy ‘GOLDEN DELICIOUS’) i gruszy, gdzie kwitnienie i zawiązanie było dosyć słabe na coroczne owocowanie na zbliżonym poziomie oraz lepszą jakość zakładanych pąków kwiatowych, warto aplikować regulator wzrostu:

- MaxCel (2,5-3,0 l/ha)

W przypadku kwater grusz z silnym zawiązaniem (zawiązki 12-13 mm) jest odpowiedni moment i sprzyjająca słoneczna pogoda, żeby przerzedzić je chemicznie: -

MaxCel (7,5 l/ha)

UWAGI:

- zalecana ilość wody: min.700 l/ha,

- zakwaszanie wody tylko w przypadku pH od 8 i więcej,

- minimalna temperatura aplikacji 18°C (aplikacja na dzień),

- zachować odstęp minimum 2-3 dni od GA (np. Regulex 10 SG) czy GA+BA (np. Promalin) oraz 1-2 dni od proheksadionu wapnia,

- stosować wyłącznie solo, bez dodatku żadnych zwilżaczy !!!

W gruszy z zagrożeniem zarazy ogniowej i raka bakteryjnego zapobiegawczo warto zastosować: Plantivax / Vaxiplant SL / Laminone (0,75-1,0 l/ha), przemiennie z produktami zawierającymi tzw. miedź systemiczną lub fosforyn potasu.

Czereśnia

Zapobiegawczo stosujemy ochronę przeciw drobnej plamistości liści drzew pestkowych łącznie ze stymulacją biostymulatorem wielkości owoców: - Syllit 544 SC (1,2 l/ha) + CALIBRA (2,0 l/ha)

Wiśnia

Można spotkać pierwsze objawy gorzkiej zgnilizny wiśni (zamieranie całych pędów z rozetami kwiatowymi / zawiązkami i liśćmi) i dlatego warto użyć zapobiegawczo łącznie z ochroną na drobną plamistość liści drzew pestkowych i biostymulacją wzrostu owoców: Captan 80 WDG / Malvin 80 WDG (1,9 kg/ha) + Syllit 544 SC (1,2 l/ha) + CALIBRA (2,0 l/ha)

Na świeżo posadzone drzewka owocowe należy zastosować dwukrotnie biostymulator wzrostu i rozwoju systemu korzeniowego:

- GOTEO (3,0-5 l/ha) – oprysk belką herbicydową (po najbliższym deszczu),

- GOTEO(0,1-0,2%) – poprzez fertygację (nie mieszać z nawozami wapniowymi).

Zabieg powtórzyć za 10-14 dni, w zależności od warunków pogodowych.

IMG 3661

Tomasz Sikora, Doradca Sadowniczy - Drzewa Owocowe - ProNutiva/ UPL Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych na etykiecie.

 

Komentarze  

0 #1 Agnieszka 2023-05-24 12:01
Czy faktycznie mozna mieszać Captan 80 WDG lub Malvin 80 WDG (1,9 kg/ha) + Syllit 544 SC (1,2 l/ha) + CALIBRA (2,0 l/ha)? Proszę o informację

W tabelach mieszania nie spotkałam się z możliwością mieszania ze sobą tych środków w przypaku wiśni. Jedynie to Syllit 65 wp z Kaptanem 50 WP.
Pozdrawiam
Cytować

Powiązane artykuły

Sad, który warto zobaczyć – Zbigniew Marek

Sad, w którym można się zakochać

X