Jesienne nawożenie organiczne – czy warto? Porównanie kwater

Dwa sady prowadzone w tej samej technologii; ta sama odmiana Golden Delicious, te same zabiegi, zróżnicowana typologia gleb na stanowiskach i w jednym przypadku wydajność z hektara na poziomie 60 t, a w drugim 80 t dobrej jakości owoców... Gdzie tkwi różnica? Co może wpłynąć na wydajność sadu w takim stopniu? Przyjrzyjmy się doświadczeniu przeprowadzonemu u Jacka Maliszewskiego, sadownika z rejonu Grójca.

Odpowiedzią jest właściwa pielęgnacja gleby i dbanie o systematyczne nawożenie organiczne sadu. Okres po-zbiorczy stanowi doskonałą okazję do tego typu zabiegów. Dbanie o glebę jest  potrzebne przez cały rok, ponieważ jej kondycja ma wpływ nie tylko na ogólną wydolność, odporność i plonowanie drzew w bieżącym sezonie, ale także na ich długoterminową produktywność w kolejnych cyklach uprawy na przestrzeni wielu lat. Warto również podkreślić, że skrupulatna troska o glebę i odpowiednio wysoką zawartość materii organicznej (pamiętajmy o analizach chemicznych!) nie tylko poprawia jej strukturę, zwiększa dostępność i stabilność podstawowych składników odżywczych, takich jak: N, P, S, K, ale również poprawia zdolność do retencji wody, co jest istotne zarówno w okresach suszy, jak i obfitości opadów.

W gospodarstwie Pana Jacka zastosowana była technologia węglowa firmy CarboHort. Do przygotowania gleby wykorzystano Carbomat, czyli wyselekcjonowane gruzełki młodego węgla brunatnego oraz niefiltrowany Carbohumic, tj. gęsty kwas humusowy, wykonany z tego samego surowca. W sezonie wykonano jeszcze opryski preparatem Carbohumic Maxi Plus (szczegóły technologii ujawniamy w filmie).

Kwasy humusowe nie tylko podnoszą jakość gleby, lecz także działają jako biostymulatory, wspierając wzrost korzeni i pędów roślin. Mogą być stosowane wielokrotnie w sezonie, aby stymulować produkcyjność drzew, redukować wpływ stresów pogodowych i wspomagać regenerację roślin po okresach trudności. Dobrze odżywione drzewa rosnące w sprzyjającej glebie stanowią podstawę obfitych plonów owoców o najwyższej jakości, jednocześnie przyczyniając się do obniżenia nakładów pracy i dbałości o środowisko” – wspomina dr inż. Jerzy Próchnicki, niezależny ekspert rolniczy.

Co więcej, produkty Carbohortu są bogatym źródłem węgla aktywnego / biowęgla najwyższej jakości – pochodzącego z prehistorycznej i czystej biomasy, poddanej powolnej, naturalnej obróbce cieplnej, który zasadniczo wpływa na zdrowotność gleby i roślin (stwierdzono np. brak guzowatości korzeni u roślin, które były traktowane produktami), wiązanie azotu z powietrza, ale też np. wyższą aktywność mikrobiologiczną.

_______________

Więcej informacji o przydatności biowęgla znajdziesz tu: http://ssa.ptg.sggw.pl/files/artykuly/2016_67/2016-3/ssa-3-2016-s151-157.pdf

_______________

Konkretne zalecenia znajdziecie w filmie, serdecznie zapraszamy.

Firma CarboHort przygotowała promocję dla czytelników portalu e-sadownictwo.pl. Do końca roku można nabyć Mauzer 1000L Carbohumicu w wyjątkowo promocyjnej cenie! Szczegóły poniżej:

 

Nie zapominajmy o zabiegach doglebowych, ponieważ są składniki, których przez liście nie dostarczymy. „Gleba to jest jeden z podstawowych czynników, które warunkują nam plon. Samo nawożenie nawozami mineralnymi nie wystarczy, ponieważ nie poprawi nam ono właściwości fizycznych gleby, ale wręcz spowoduje jej degradację w dłuższym okresie czasu. Możemy jeszcze cofnąć negatywne skutki naszej działalności, wystarczy zrozumieć jak złożonym i ważnym organizmem jest gleba. Proces degradacji gleby zachodzi bardzo szybko natomiast, aby go cofnąć może braknąć życia jednemu człowiekowi” – dodaje Radosław Łaźny, doradca uprawowy.

Promocja obejmuje:

Mauzer 1000L Carbohumicu niefiltrowanego za 4300 brutto z dostawą (regularna cena: 6000 zł).
Mauzer 1000L Carbohumicu do fertygacji za 5800 brutto z dostawą (regularna cena: 9720 zł).

Zapytania oraz zamówienia można składać mailowo lub telefonicznie:
Tel. +48 506 066 663 | +48 506 383 715 | +48 604 337 452 | +48 518 034 023
E-mail: 
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Oferta jest ważna do końca roku.

Komentarze  

0 #1 Leśnik 2023-11-27 07:22
Konkretna reklama, posmarowali to trzeba pisać. Tylko szkoda że takie nawożenie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Dajcie tym drzewom wejść w stan spoczynku. Raz się uda i mrozy będą dopiero w styczniu a jak trafią się końcem listopada jak w tym roku to w kolejnym będzie zbierał same liście.
Cytować

Powiązane artykuły

X