Gdzie był największy mróz i gdzie go się spodziewać?
Gdzie był największy mróz i gdzie go się spodziewać?
Redakcja E-sadownictwo
Początek kwietnia przyniósł znaczące obniżenie temperatury. W niedzielę zanotowano wyższe wartości niż prognozowane, natomiast w poniedziałek nastąpił spadek temperatur, szczególnie we wschodniej i południowo-wschodniej części kraju, gdzie termometry wskazywały poniżej -5°C. Niestety, prognozy na kolejne dni przewidują możliwość ponownego wystąpienia niższych temperatur we wschodniej Polsce...
Temperatura mokrego termometru w dniu 6 kwietnia była średnio o około 1,5°C wyższa od wcześniejszej prognozy. Oznacza to, że warunki nie były tak niekorzystne, jak wcześniej przewidywano.
Niestety, już następnego dnia, 7 kwietnia, doszło do pogorszenia sytuacji termicznej, szczególnie we wschodniej i południowo-wschodniej części Polski. W tych rejonach temperatury spadły poniżej -5 stopni Celsjusza, mierzone za pomocą mokrego termometru. Warto jednak zaznaczyć, że te niskie temperatury trwały krócej.
Załączona prognoza przymrozków na kolejne dni, 8 i 9 kwietnia, wskazuje na ponowne ryzyko wystąpienia niższych temperatur we wschodniej części Polski.
Patrząc na powyższe mapy można zauważyć pewną dynamikę w występowaniu przymrozków w Polsce na początku kwietnia 2025 roku. Początkowo, sytuacja nie była tak zła, jak prognozowano, jednak w kolejnych dniach, szczególnie na wschodzie i południowym wschodzie kraju, doszło do znaczącego spadku temperatur, miejscami poniżej -5°C na bazie mokrego termometru. Prognozy na kolejne dni wskazują na możliwość ponownego wystąpienia niższych temperatur we wschodniej części Polski.
Warto zwrócić uwagę, że przedstawione dane opierają się na pomiarach i prognozach temperatury mokrego termometru, co jest istotne z punktu widzenia oceny ryzyka wystąpienia przymrozków i ich potencjalnego wpływu na roślinność.
Komentarze
Możliwe jedynie lokalne straty w pestkowych