KOMUNIKAT SKS 2 2018-04-06, Jabłonie i grusze

 

KOMUNIKAT SKS 2 2018-04-06

UPRAWY ZIARNKOWE: jabłoń, grusza

PARCH JABŁONI
Wyniki ostatnich obserwacji wskazują, że część z zarodników Venturia ineaqualis zaczyna osiągać dojrzewać. Pod warunkiem utrzymania się sprzyjających warunków (wilgotność i temperatura) z początkiem przyszłego tygodnia podczas pierwszych opadów możliwy będzie nieznaczny wysiew. Dlatego zielone tkanki które już się ukazują z pękających pąków (zwłaszcza na odm. Jonagold, Ligol) należy zabezpieczyć. Do tego celu zalecamy produkty miedziowe np. Copper Max New 50 WP w dawce 1,5 kg/ha.

MĄCZNIAK JABŁONI
W sadach w których w ubiegłym roku problem stanowił mączniak jabłoni zalecamy użycie w pierwszej kolejności środków o wysokiej zawartości siarki. Dobrym rozwiązaniem są również nawozy zawierające siarkę np. Opti Siarka w dawce 4-6 kg. Produkty siarkowe ograniczają również rozwój przędziorków. Od fazy ukazania się pierwszych zielonych tkanek do walki z mączniakiem można włączyć produkt Kendo 50 EW lub Merces 50 EW dawce 0,4-0,5 l/ha zwłaszcza na odmianach podatnych i wszędzie tam gdzie problem mączniaka był bardzo poważny (4% pędów z objawami mączystego nalotu).

ZARAZA OGNIOWA
W rejonach dużego zagrożenia ze strony bakterii Erwinia amylovora, wskazane jest wykonanie zabiegu ograniczającego liczebność bakterii zimujących na ranach zgorzelowych. W tym celu polecamy produkty miedziowe posiadające aktualne zapisy etykietowe. Pozytywne działanie może wykazywać również produkt nawozowy Miedziowy 50 WP w dawce 1,5 kg/ha, uzupełniający jednocześnie zapotrzebowanie roślin na miedź.

MIODÓWKA GRUSZOWA
Oprócz wspomnianych w poprzednim komunikacie zabiegów olejami parafinowymi, dobre efekty w ograniczaniu presji ze strony miodówki gruszowej uzyskuje się po zastosowaniu: Glinka kaolinowa 25kg/ha - ogranicza presje miodówek (odstrasza osobniki dorosłe), można mieszać z fungicydami lub nawozami miedziowymi np. Copper Max New 50 WP lub produkt nawozowy Miedziowy 50 WP.

KWIECIAK JABŁKOWIEC
W sadach gdzie szkodnik stanowił problem w poprzednim sezonie należy wykonać lustrację na jego obecność. Aktywność „Kwieciaka jabłkowca” jest aktywny w temperaturze powyżej 15°C i w takich warunkach należy przeprowadzić lustracje oraz ewentualne zwalczanie jednym z zarejestrowanych pyretroidów np. Decis Mega 50 EW w dawce 0,25l/ha - należy jednak pamiętać, że pyretroidy działają na roślinie powierzchniowo, w tym przypadku będą zwalczały głównie osobniki dorosłe (chrząszcze). Można zastosować również produkt należący do grupy choronikotynyli Calypso 480 SC w dawce 0,15l/ha – wykazuje działanie układowe, zwalcza zarówno chrząszcze przebywające na powierzchni ale również larwy żerujące w pąkach.

 

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.

Powiązane artykuły

Sad, który warto zobaczyć – Zbigniew Marek

Sad, w którym można się zakochać

X