PARCH JABŁONI
W większości rejonów sadowniczych zwłaszcza tam gdzie przechodziły dość obfite opady deszczu zakończył się okres wysiewu zarodników workowych parcha jabłoni. W pozostałych rejonach wraz z najbliższymi opadami może dojść do ostatniego wysiewu. Dlatego przed kolejnym opadem zalecamy wykonanie zabiegów produktami zabezpieczającymi zawierającymi kaptan np. Lekaro 80 WG (1,9 kg/ha) ewentualnie mankozeb np. Indofil 80 WG (3 kg/ha). W drugiej części sezonu ochrona przed parchem może być już nastawiona na produkty zapobiegawcze co 7-10 dni. Ze względu na pozostałości, do tego celu polecamy produkty zawierające kaptan. W sadach gdzie obserwujemy aktywne plamy parcha należy kontynuować walkę w oparciu o produkty wyniszczające zawierające m.in. difekonazol lub tebukonazol.

MĄCZNIAK JABŁONI
W wielu sadach zwłaszcza na podatnych odmianach typu Idared, Cortland obserwuje się występowanie objawów mączystego nalotu na młodych rozetach liściowych. Panujące warunki sucha i ciepła pogoda, sprzyjają rozwojowi choroby. W celu ograniczenia mączniaka do fazy czerwcowego opadania zawiązków zalecamy wykorzystanie produktu Alcedo 100 EC w dawce 0,4 l/ha. W tej fazie skuteczny będzie również produkt Topas 100 EC w dawce 0,125 l/ha na każdy metr wysokości drzew.

MSZYCA JABŁONIOWA
W ostatnich kilku dniach obserwujemy masowe naloty mszycy jabłoniowej. Jej występowanie możemy ograniczyć wykonując zabieg z użyciem produktów z grupy neonikotynoidów np. Apis 200SE (0,125 l/ha) lub Mospilan 20 SP (0,125 kg/ha), wszędzie tam gdzie produkty z tej grupy były już wykorzystane należy sięgnąć po długodziałający produkt Teppeki 50 WG w dawce 0,14 kg/ha.

NAWOŻENIE MAGNEZEM
W sadach jabłoniowych zwłaszcza na odm. Golden Delicious obserwujemy liczne chlorotyczne przebarwienia liści. Poprawę tego stanu można osiągnąć poprzez nawożenie magnezem. Najprostszym sposobem zaopatrzenia roślin w ten składnik jest zastosowanie siarczanu magnezu w dawce 5-7 kg/ha. Dla polepszenia wchłaniania należy dodać 2-5 kg/ha mocznika. Dodatkowo rośliny można zaopatrzyć w aminokwasy roślinne w postaci preparatu Naturamin WSP w dawce 0,3-0,5 kg/ha lub Magafol-u w dawce 2 L/ha. Produkty te będą poprawiać wydajność fotosyntezy i ograniczać stres suszy.

NOWOŻENIE WAPNIEM
W celu uzupełnienia niedoborów wapnia i ograniczenia wystąpienia chorób fizjologicznych, głównie gorzkiej plamistości podskórnej należy kontynuować nawożenie wapniowe. Najtańszym rozwiązaniem jest chlorek wapnia w dawce 4-7 kg/ha. W sadach słabo rosnących można zastosować także saletrę wapniową (5-7 kg/ha). Dla ograniczenia efektu fitotoksyczności polecamy dodać preparat Naturamin WSP 0,3 kg/ha lub Megafol w dawce 1l/ha. Produkty te będą również ograniczały stres związany z wysokimi temperaturami i suszą. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem na chwilę obecną będzie zastosowanie wapnia opartego o nano technologie np. NanoActive w dawce 3 kg/ha. Zabieg należy wykonać wcześnie rano lub wieczorem już po ochłodzeniu.

NAWOŻENIE PO OPADZIE CZERWCOWYM
W sadach już po opadzie czerwcowym w tym okresie zaczynamy budować masę naszych owoców. Zalecamy zastosowanie nawozów opartych o fosfor, potas, magnez np. FruitAkademia wzrost owoców 2 w dawce 8 kg/ha. Do mieszaniny należy dołożyć preparaty biostymulujące np. Naturamin WSP w dawce 0,3 kg lub Megafol w dawce 1 l/ha. Preparaty te będą przyspieszały pobieranie składników z liści, a także będą ograniczały stres związany z występowaniem wysokich temperatur i suszy.

 

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection