SADY I POLEmiki odc. 34 - RSM w sadzie sprint czy maraton? Kiedy stosować?

 

W dzisiejszym odcinku kontynuujemy i uzupełniamy informacje dotyczące skuteczności stosowania RSM w sadach.

Przyswajanie wszystkich form azotu wymaga z jednej strony odpowiedniego przygotowania i gotowości ze strony rośliny. Nie jest to możliwe w tym samym czasie, bo różne wymagania stawiane są poszczególnym formom azotu, a także różna jest aktywność komórek roślinnych w czasie rozwoju. Dlatego, aby w pełni wykorzystać potencjał RSM, bardziej odpowiednie wydaje się stosowanie go w późniejszym terminie wegetacji, niż na początku wczesną wiosną. Bardzo ważne jest to, aby nie stosować zbyt często dużych dawek azotanów. Będą one niekorzystnie wpływały także na mikroflorę bakteryjną. Skutecznym rozwiązaniem będzie podawanie dodatkowo materii organicznej (obornik, podłoże popieczarkowe czy związki humusowe).

Czy RMS w sadach można stosować? – tak. Czy jest skuteczniejszą formą nawożenie? – raczej nie, chyba że spełnimy dodatkowe warunki: przyspieszymy wchłanianie przez rośliny formy azotanowej i utrzymamy w glebie na dłużej pozostałe formy azotu.

Komentarze  

0 #1 piotr 2020-03-06 07:35
ja przy stosowaniu RSM w sadzie zauważyłem też bardzo przyjemny "skutek uboczny". Chodzi o wypalanie chwastów. Po zastosowaniu RSM w czterech dawkach 10 litrów/ ha w miesiącu czerwcu, nie potrzebne było opryskiwanie na chwasty do końca sezonu
Cytować

Powiązane artykuły

Cięcie borówki – młoda plantacja

Borówki – przezimowanie młodej plantacji

#2 Komunikat dla truskawek Zbigniew Marek, 12.04.2021

X