SADY i POLEmiki odc. 58 Wyniki doświadczeń przymrozki – EXPANDO – Cortland, Rubin, Szampion...

 

W dzisiejszym odcinku chcemy zaprezentować kolejne wyniki doświadczenia, o którym była już mowa w odcinku 51 SiP https://www.youtube.com/watch?v=91tqZ.... Całość układu doświadczalnego zaprezentowana jest w tym odcinku, dlatego o szczegółach nie będziemy się rozpisywać. To co najważniejsze, to pozytywny wpływ produktu na utrzymywanie się owoców w odmianach: Cortland, Rubin oraz Jonaprince.

Dwie pierwsze odmiany są nagrane tuż przed zbiorami i różnice te zaobserwować możemy na „żywym” organizmie w sadzie. Ilość owoców, w przypadku odmiany Cortland, wskazuje na działanie Expando przeciwdziałające odpadaniu kwiatów i zawiązków owoców w odpowiedzi na przymrozki. Chociaż umiejscowienie sadu doświadczalnego jest bardzo podobne to odpowiedź w odmianie Rubin nie jest już aż tak spektakularna, aczkolwiek też nie pozostawia wątpliwości co do roli jaką produkt spełnił wiosną i jakie spowodował efekty. W przypadku trzeciej z odmian informacja o zebraniu 41 skrzyniopalet, w porównaniu do 36 uzyskanych z drzewek kontrolnych, również świadczy o pozytywnym działaniu Expando w tej odmianie i oczywiście w tych warunkach w jakich był produkt stosowany. Widać różnice wrażliwości poszczególnych odmian na działanie niskich temperatur i różnice potencjału na działanie nawozów wieloskładnikowych. Warto zwrócić uwagę na to, że mniejsze różnice obserwowano w sadach dobrze, „bogato” dokarmianych takimi substancjami jak algi czy aminokwasy i hormony. Tam Expando raczej wypełnia braki składników będących w mniejszych ilościach. Wartym podkreślenia jest także dawkowanie i tu kolejna praca dla nas, żeby optymalizować ilości produktu i określać jego właściwe dawki dla uprawianych odmian oraz wyznaczyć optymalny czas aplikacji przed, po czy może pomiędzy przymrozkami.

Dalsze badania na pewno będą przez nas kontynuowane, a o ich wynikach będziemy w przyszłości także informować, zapraszając tym samym do subskrybowania i regularnego oglądania naszego programu.

Powiązane artykuły