SADY i POLEmiki Podsumowanie sezonu - opóźnienie wegetacji, przymrozki

 

W kolejnym odcinku serii SADY I POLEmiki podsumowanie ubiegłego sezonu. Zastanowimy się nad tym na ile ten rok był korzystny, co można było zmienić, poprawić, ulepszyć?

Zaczynamy od problemów roku 2020, który to przyniósł przede wszystkim dużo anomalii pogodowych. Drzewa nie weszły w pełny spoczynek zimowy, z powodu braku mroźnej zimy. W różnych częściach kraju wdrażane były zabiegi mające na celu opóźnienie wegetacji. Jednym z rozwiązań było bielenie drzew. Przy odpowiednio wczesnym zastosowaniu preparatu, w zależności od gatunku roślin, przesunięcie kwitnienia sięgało od 5 do 7 dni.

Przymrozki to kolejny problem, z którym zmagali się nasi plantatorzy. Falowe ataki przymrozków nie sprzyjały późniejszemu rozwojowi roślin. W stanie intensywnego kwitnienia i zawiązywania owoców, rośliny musiały zmagać się z temperaturami sięgającymi - 6 czy nawet - 10 stopni. Mimo trudności pogodowych jakie nas spotkały w tym roku, udało się nam dotrwać do końca sezonu. Możemy pochwalić się kilkoma udanymi doświadczeniami czy rozwiązaniami.

A co przyniesie następny rok, to dopiero się przekonamy. Dziękujemy wszystkim widzom za ten sezon spędzony razem z nami. Życzymy dużo zdrowia, szczęścia, dorodnych plonów na światowym poziomie. Aby doświadczenie nabyte w tym i poprzednich latach zaowocowało jeszcze bardziej skuteczniejsze rozwiązania.

Powiązane artykuły